Kolejna wielka inwestycja w Parku Śląskim. Powrót „Fali” staje się faktem

Kolejna wielka inwestycja w Parku Śląskim. Powrót „Fali” staje się faktem
Wizualizacja prezentuje się naprawdę imponująco.fot. Urząd Marszałkowski

Realizacja zapowiadanego wcześniej projektu staje się faktem. W Parku Śląskim powróci kolejne kultowe miejsce w nowej odsłonie. Chorzowianie, a także mieszkańcy całego regionu ponownie będą mogli spędzić czas na kąpielisku „Fala”.

Ostatnie lata to prawdziwy renesans dla Parku Śląskiego. Odnowiony krąg taneczny, budowa ogrodu japońskiego, odrestaurowanie licznych rzeźb, modernizacja Planetarium, trwająca budowa nowego miasteczka ruchu drogowego, montaż kolejnej linii „Elki”, zbliżająca się modernizacja kanału regatowego, to bez wątpienia dobre informacje dla wszystkich gości Zielonych Płuc Śląska.

Osoby, a w szczególności chorzowianie, którzy pamiętają poprzednie lata świetności parku czekali z niecierpliwością na realizację jeszcze jednego projektu. Już niebawem ponownie na pożytku dziennym będziemy słyszeć pytanie „Idemy na Fala?”. Wczoraj w gmachu Urzędu Marszałkowskiego podpisana została bowiem umowa z wykonawcą, który dokona modernizacji kultowego kąpieliska.

– Prace związane z modernizacją Parku Śląskiego trwają od kilku lat. Po Ogrodzie Japońskim, remoncie Kręgów Tanecznych, wielkiej inwestycji jaką była totalna przebudowa Planetarium Śląskiego i rozpoczętych niedawno pracach przy Kanale Regatowym, czas na miejsce kultowe – „Falę”, która pozostanie przy swojej historycznej lokalizacji. Przypomnę, że to popularne, ważne dla wielu pokoleń mieszkańców regionu znajduje się w punkcie, w którym jest największe nasłonecznienie biorąc pod uwagę całą parkową przestrzeń, co tylko uwydatnia jego walory – mówił podczas wczorajszego podpisania umowy marszałek Jakub Chełstowski.

Nowa odsłona „Fali” będzie różnić się od swojej poprzedniczki. Projekt zakłada wybudowanie dwóch wodnych placów zabaw dla najmłodszych. Będzie on zawierał armatki wodne, zamek na wodzie z niewielkimi zjeżdżalniami. Pojawi się także nadmuchiwana poduszka z fontanną na szczycie, a także pięć zjeżdżalni. Najdłuższa z nich będzie miała blisko 100 metrów.

Do pływania dostępne będą trzy tory o długości 25 metrów każdy. W dalszym ciągu dostępna będzie wieża do skoków – na pułapie 3 i 5 metrów. Oczywiście nie może obyć się bez basenu z falą. Oprócz tego na gości czekać będzie dzika rzeka, wodny gejzer, wodny taras oraz niecka z biczami wodnymi. Na terenie obiektu powstanie także mini amfiteatr.

Jeżeli chodzi o udogodnienia, to warto wspomnieć o strefie z leżakami, strefie gastronomicznej, nowych szatniach, kasach, a także zadaszeniu.

– „Fala” to wyjątkowa przestrzeń rekreacyjna w sercu Śląska, nowoczesny i przyjazny rodzinom obiekt. Co ważne, czas oczekiwania na realizację tej inwestycji nie będzie długi, bo zajmie raptem 1,5 roku – ocenia marszałek.

Całkowity koszt inwestycji wyniesie 135 mln zł. Za realizację budowy nowej „Fali” odpowiadać będą firmy: Mostostal Zabrze, TRANSCOM z Katowic i MAXIMUS ZBH MUC z Siemianowic Śląskich. Zakończenie prac przewidziane jest na wrzesień 2024 roku.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa