Na terenie Chorzowa powstał kolejny ważny i nowoczesny obiekt Uniwersytetu Śląskiego. W ubiegłym tygodniu nastąpiło otwarcie Centrum Mikroskopowego Badania Materii SPIN – Lab.
Nowo utworzone centrum będzie spełniało niezwykle istotne zadania. To właśnie tu konsolidowane i rozwijane będą prowadzone w regionie badania. Chodzi m.in. o prace nad fizykochemicznymi właściwościami nowoczesnych materiałów i nanomateriałów znajdujących zastosowanie w medycynie, farmacji, lotnictwie, motoryzacji i innych dziedzinach.
Centrum zawiera niezwykle nowoczesną i zaawansowaną aparaturę taką jak: transmisyjny mikroskop elektronowy przystosowany do badań w warunkach kriogenicznych, skaningowy mikroskop elektronowy sprzężony z ksenonowym działem jonowym, skaningowy mikroskop elektronowy z detektorami EDX, WDX i spektrometrem Ramana, mikroskop konfokalny z białym laserem oraz mikrotomograf rentgenowski.
SPIN – Lab będzie także miejscem, które umożliwi realizację usług badawczych, rozwoju edukacji, prowadzenia doradztwa naukowo – technicznego, a także prowadzenia szkoleń, warsztatów i seminariów.
Centrum Badawcze Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wybudowano i wyposażono ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014 – 2020. Wartość projektu to 31,5 mln zł.