Tytuł honoris causa nadany w Chorzowie. Goście zachwyceni wydziałem

Tytuł honoris causa nadany w Chorzowie. Goście zachwyceni wydziałem
Profesor Roman Tauler Ferré otrzymał w Chorzowie tytuł honoris causa.fot. Mariusz Banduch

Wydział Uniwersytetu Śląskiego znajdujący się w Chorzowie był w niedawnym czasie miejscem wyjątkowego wydarzenia. Hiszpański naukowiec otrzymał w naszym mieście najwyższe akademickie wyróżnienie.

Tytuł honoris causa nadawany jest przez uczelnie osobom szczególnie zasłużonym dla nauki i kultury. Na takie miano zdaniem władz Uniwersytetu Śląskiego zapracował prof. Roman Tauler Ferré, który na co dzień realizuje działalność naukową w Instytucie Oceny Środowiska i Badań Wody należącym do Rady Badań Naukowych Hiszpanii.

– Świętujemy dziś najważniejsze wydarzenie w randze akademickiej, a mianowicie nadanie tytułu doktora honoris causa wybitnemu uczonemu. Tym razem jest to pan profesor Roman Tauler Ferré hiszpański, a konkretnie kataloński uczony, który jest nazywany guru chemometrii, czyli dyscypliny łączęcej chemię, statystykę, matematyką i informatykę – tłumaczy rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. dr hab. Ryszard Koziołek.

Uczony współpracuje z Uniwersytetem Śląskim od wielu lat. Uroczyste nadanie tytułu honoris causa odbyło się w Śląskim Międzyuczelnianym Centrum Edukacji i Badań Interdyscyplinarnych znajdującym się w Chorzowie. Zagraniczni goście, którzy przybyli na uroczystości mieli okazję przyjrzeć się pracy CEBI, a także jego wyposażeniu.

– Wczoraj nasi goście zwiedzali kampus chorzowski i byli pod ogromnym wrażeniem nowoczesności i też kosztowności aparatury jaka została tu zdeponowana. Mówili, że niektóre z tych sprzętów chcieliby mieć u siebie. Często mamy taką skłonność narzekania na to, że gdzieś indziej na świecie są znakomicie wyposażone laboratoria. Trzeba pamiętać, że tu w Chorzowie mamy wysokiej klasy aparaturę. Można na niej prowadzić badania na poziomie światowym – ocenia rektor UŚ.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa