Po prostu najlepsze! „Niebieskie” wracają do Superligi

Tak prezentuje się mistrz Ligi Centralnej Kobiet (z okolicznościową paterą) i beniaminek Orlen Superligi Kobiet - KPR Ruch ChorzówFot. Łukasz Laskowski/Press Focus

Dwudzieste zwycięstwo w dwudziestym meczu dało piłkarkom ręcznym Ruchu Chorzów tytuł mistrzowski w Lidze Centralnej Kobiet. Podopieczne Ivo Vavry pokonały Sambora Tczew 30:23 i po rocznej przerwie ponownie zagrają w Orlen Superlidze Kobiet.

W środę z awansu cieszyły się rezerwy KPR Ruch, które po zwycięstwie z Pogonią Zabrze zapewniły sobie triumf w II lidze (gr. 4). Trzy dni później klub z Chorzowa mógł świętować kolejny awans – pierwszej drużyny do krajowej elity. Warunek był jeden: zwycięstwo za trzy punkty z plasującym się w dolnych rejonach tabeli Samborem Tczew.

Niepokonany lider Ligi Centralnej Kobiet był zdecydowanym faworytem, ale początek mógł być dla kibiców zebranych w hali MORiS sporym zaskoczeniem. To ekipa z Tczewa posiadała nieznaczną przewagę, w 10. minucie było 5:3 dla Sambora, a w 15. minucie nawet 8:5 po trafieniu Wiktorii Nobis.

Klasę zespołu poznaje się jednak po tym, jak potrafi zareagować na niekorzystny przebieg wydarzeń. I Ruch złapał w końcu właściwy rytm. Wystarczyły dwie bramki Marty Gęgi, trafienie Anastazji Bondarenko i dwa celne rzuty Natalii Doktorczyk, by po raz pierwszy w tym meczu objął prowadzenie (10:9). Ostatnie minuty to popis Patrycji Wiśniewskiej, która trzykrotnie pokonywała bramkarkę Sambora. „Niebieskie” schodziły do szatni przy stanie 15:11.

Po wznowieniu gry raz jeszcze udaną akcją popisała się Wiśniewska, ale cztery kolejne bramki rzuciły przyjezdne (16:15). Przez moment zrobiło się nerwowo. Jednak fragment pomiędzy 43. a 48. minutą drużyna Ivo Vavry wygrała 5:1. W 48. minucie miała sześć bramek przewagi (24:18) i powoli można już było szykować się na świętowanie.

Ostatecznie „Niebieskie” zwyciężyły 30:23. Zostały tym samym pierwszymi mistrzyniami Ligi Centralnej Kobiet. Związek Piłki Ręcznej w Polsce przygotował dla nich specjalną paterę, którą odebrała bramkarka Monika Ciesiółka.

W następnej kolejce Ruch podejmie MKS Vitamineo Jelenia Góra (niedziela, 5 maja, godz. 17). Sezon zakończy zaś 11 maja w Żorach – meczem z wiceliderem MTS-em. „Niebieskie” mają już awans, ale chcą uzbierać komplet zwycięstw. Trzymamy kciuki!