Nie żyje Orest Lenczyk, były trener Ruchu Chorzów

Nie żyje Orest Lenczyk, były trener Ruchu Chorzów
Ruch Chorzów w ten sposób pożegnał swojego byłego trenera Oresta LenczykaFot. x.com/RuchChorzow1920

W wieku 81 lat zmarł Orest Lenczyk, jeden z najbardziej znanych polskich trenerów. W Ruchu Chorzów pracował trzykrotnie, doprowadzając drużynę m.in. do brązowego medalu mistrzostw Polski i finału Pucharu Intertoto.

Wiadomość o śmierci Oresta Lenczyka podał we wtorkowy wieczór, 11 czerwca, jego były podopieczny Łukasz Gikiewicz (razem współpracowali w Śląsku Wrocław). Legendarny trener miał 81 lat.

Orest Lenczyk pochodził z Sanoka. Jako zawodnik grał m.in. w tamtejszej Sanoczance, Ślęzie Wrocław czy Moto-Jelczu Oława. W 1970 r. rozpoczął pracę trenerską w Karpatach Krosno. W 1977 r. objął występującą w najwyższej klasie rozgrywkowej Wisłę Kraków, z którą rok później świętował mistrzostwo Polski. Później jeszcze dwukrotnie powtórzył ten sukces: w 2001 r. z Wisłą oraz w 2012 r. ze Śląskiem Wrocław.

Trzykrotnie podejmował pracę w chorzowskim Ruchu. Po raz pierwszy w latach 1982-84. „Niebiescy” pod jego wodzą w 1983 r. zostali trzecią drużyną Polski.

Później prowadził chorzowian w latach 1996-99. Najgłośniej było wówczas o dobrych występach drużyny w Pucharze Intertoto. W 1998 r. „Niebiescy” awansowali do finału, eliminując kolejno: Austrię Wiedeń, Oergryte, Estrelę Amadora oraz Debreceni VSC. W meczu o trofeum lepsza okazał się Bologna (0:1 we Włoszech i 0:2 na Cichej). Po raz trzeci Lenczyk trafił do Chorzowa w 2002 r. Łącznie prowadził Ruch w 162 spotkaniach

„Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Oresta Lenczyka, byłego trenera Ruchu. Całej Rodzinie Pana Oresta, wszystkim bliskim, przyjaciołom, znajomym i każdemu, kogo dotknęła Jego śmierć, składamy najszczersze kondolencje” – tak Ruch Chorzów pożegnał legendarnego trenera.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa