Jaki typ ogrzewania wybrać do domu?

Jaki typ ogrzewania wybrać do domu?

Jeszcze kilkanaście lat temu grzejniki w domu były standardem, a jedyny dylemat związany z modernizacją systemu grzewczego dotyczył tego, czy zostawić stare kaloryfery żeliwne, czy wymienić je na nieco bardziej nowoczesne i minimalistyczne grzejniki. Jednak obecnie wiele osób zastanawia się, czy nie poświęcić ogrzewania grzejnikowego i nie postawić na instalację podłogową. Jakie zalety i wady mają oba rozwiązania? Sprawdzamy!

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe – co wybrać?

Przede wszystkim należy zauważyć, że pytanie, czy lepsze są grzejniki, czy ogrzewanie podłogowe, nie dotyczy już tylko nowo budowanych domów. Obecnie możliwe jest bowiem również szybkie zamontowanie instalacji ogrzewania podłogowego w większości mieszkań deweloperskich i starszych mieszkań poddawanych remontom.

Kaloryfery ścienne – zalety i wady

Nie ma sensu rozpisywać się nadmiernie o tym, czym są grzejniki ścienne – wie to w końcu każdy z nas. Wszyscy też wiemy, jak one działają i że najczęściej są montowane na jednej, ewentualnie na dwóch ścianach w pomieszczeniu.

Największą zaletą tradycyjnych grzejników jest możliwość szybkiej zmiany temperatury w pomieszczeniu. Grzejniki łatwo się nagrzewają i szybko stygną, co z jednej strony ułatwia uzyskanie pożądanej temperatury na krótki czas i szybko – na przykład podczas kąpieli czy wieczorem przed snem – a z drugiej strony, utrudnia utrzymanie stałej temperatury przez dłuższy czas. Trzeba też pamiętać o tym, że grzejniki działają miejscowo – temperatura w ich pobliżu może być bardzo wysoka, natomiast na drugim końcu pomieszczenia – znacznie niższa. Co więcej, wzmagają one cyrkulację powietrza, co sprzyja „wirowaniu” w powietrzu roztoczy kurzu.

Ogrzewanie podłogowe – czy to lepszy wybór?

Ogrzewanie podłogowe najbardziej docenimy, zestawiając je z wadami tradycyjnych grzejników. Mówiąc o zaletach podłogówki, należy wspomnieć przede wszystkim o:

  • równomiernym rozprowadzaniu ciepła w pomieszczeniu – w przeciwieństwie do grzejników, podłogówka jest ułożona na całej powierzchni pomieszczenia lub na jego znacznej części. Dzięki temu temperatura jest podobna w każdej części pokoju, jadalni czy kuchni;
  • lepszym rozkładzie temperatury – z perspektywy człowieka najlepiej jest wtedy, gdy wyższa temperatura jest przy stopach, a niższa – na wysokości głowy. To właśnie gwarantuje ogrzewanie podłogowe;
  • niższych opłatach – ze względu na to, że ten sam komfort cieplny przy stosowaniu podłogówki osiągniemy przy temperaturze o 1-2 stopnie niższej niż przy ogrzewaniu ściennym, rachunki za energię są niższe;
  • zdrowszym powietrz w domu – ogrzewanie podłogowe nie wysusza powietrza tak bardzo, jak kaloryfery. Dzięki temu w powietrzu unosi się mniej roztoczy, a samo powietrze jest bardziej wilgotne.

Ogrzewanie podłogowe z frezowanierowkow.pl

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet, dlatego nic dziwnego, że jest często wybierane w domach. Jednocześnie warto pamiętać o tym, że w niektórych pomieszczeniach, takich jak sypialnia, nadal tradycyjny grzejnik może być rozwiązaniem lepszym. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat montażu instalacji ogrzewania podłogowego, zapoznaj się z ofertą firmy frezowanierowkow.pl. Jest to przedsiębiorstwo, które ogrzewanie podłogowe frezowane montuje nie tylko w nowych domach, ale także tych poddawanych remontom.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa