Chorzowianka zadba o integrację środowiska biegowego

Chorzowianka zadba o integrację środowiska biegowego
Tak przedstawia się Komisja PZLA ds. biegów długich - trzecia od lewej: chorzowianka Agnieszka Gortel-MaciukFot. Tomasz Kasjaniuk / PZLA

Polski Związek Lekkiej Atletyki powołał Komisję ds. Biegów Długich. W jej składzie znalazła się m.in. Agnieszka Gortel-Maciuk, czterokrotna mistrzyni Polski w półmaratonie i mistrzyni Polski w maratonie.

Agnieszka Gortel-Maciuk przed laty była jedną z najlepszych polskich specjalistek od biegów długodystansowych. Reprezentantka TS AKS Chorzów seryjnie zdobywała medale mistrzostw Polski w półmaratonie. W jej dorobku są: cztery złote (w latach 2008-11), srebrny (2012) oraz dwa brązowe krążki (2007, 2013) ma dystansie 21,0975 km. W 2013 r. została także – w Dębnie – mistrzynią Polski w maratonie.

Obecnie pani Agnieszka nadal jest bardzo aktywna w środowisku biegowym. Prowadzi treningi, a także startuje w różnych imprezach (m.in. w cyklu City Trail). Teraz zaś zadba o integrację środowiska biegaczy. Chorzowianka znalazła się bowiem w Komisji ds. Biegów Długich, którą powołał do życia Polski Związek Lekkiej Atletyki.

Oprócz Gortel-Maciuk zasiadać w niej będą m.in. Wanda Panfil (jedyna polska mistrzyni świata w maratonie), Paweł Czapiewski, Stanisław Lange, Hubert Trochimowicz oraz Bogusław Mamiński – jako przewodniczący.

O celach stawianych przed Komisją mówił prezes PZLA Henryk Olszewski.

– Jej zadaniem jest integracja środowiska biegowego i powstanie wielkiej lekkoatletycznej rodziny – informuje prezes PZLA Henryk Olszewski w komunikacie przygotowanym przez związek. – Po pierwsze mam nadzieję, że komisja zdefiniuje problemy biegów długich. To są te konkurencje, których nie rozgrywa się na stadionie, a one też mają jednak potencjał medalowy. Jesteśmy 38-milionowym krajem, a w historii zdobyliśmy tylko trzy medale w maratonie na wielkich imprezach

Przewodniczący komisji Bogusław Mamiński niegdyś był wybitnym zawodnikiem w biegu na 3000 m (zdobył wicemistrzostwo świata i Europy). Od lat jest cenionym animatorem biegania oraz organizatorem licznych wydarzeń.

– Wszyscy członkowie komisji są przy biegach od lat, ale reprezentują jednocześnie różne grupy. Jesteśmy oczywiście otwarci na nowych członków. Pamiętajmy, że biegi masowe to ogromne środowisko, a my chcemy je integrować. Przygotowaliśmy odpowiednią strategię. Nasze doświadczenia są ukierunkowane w budowę systemu jaki pozwoli wyselekcjonować zdolną młodzież i odpowiednio ją zagospodarować w perspektywie igrzysk w Los Angeles w 2028 roku – podkreślił Mamiński.

Fot. Tomasz Kasjaniuk / PZLA

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa