Reklama:


ZUS w Chorzowie otwarty w sobotę – pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej

ZUS w Chorzowie otwarty w sobotę – pomogą w rozliczeniu składki zdrowotnej
Placówka będzie dostępna także w najbliższą sobotę.fot. archiwum

Do 22 maja płatnicy muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2022 rok. Czasu zostało niewiele, dlatego Oddział ZUS w Chorzowie organizuje dla przedsiębiorców sobotni dyżur ekspercki. 20 maja, w godz. od 9.00 do 14.00, w placówce ZUS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 45 będą czekać pracownicy ZUS, którzy wyjaśnią, pomogą i podpowiedzą w zakresie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

– Serdecznie zapraszamy płatników, którzy jeszcze nie rozliczyli się ze składki zdrowotnej, do skorzystania z sobotniego dyżuru w chorzowskim ZUS. Tego dnia, nasi eksperci, będą czekać na klientów, by pomóc im w wypełnieniu tego obowiązku. Będzie można zapytać o to jak wypełnić dokumenty w programie Płatnik, w wyjaśnią wątpliwości i trudności, które pojawiają się w trakcie wypełniania formularzy – mówi Beata Kopczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego. – Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek dla przedsiębiorców, dlatego chcemy im w tym pomóc. Jak każda nowość na początku może budzić obawy, niepewność, dlatego zachęcamy do odwiedzenia nas w sobotę w Chorzowie i skorzystania z wiedzy naszych doradców. Serdecznie zapraszamy – dodaje rzeczniczka.

Przypomnijmy, ze wsparcia będzie można skorzystać już w najbliższą sobotę, 20 maja, w godz. od 9.00 do 14.00 w ZUS w Chorzowie przy ul. Dąbrowskiego 45.

Czasu na rozliczenie zostało niewiele

Ostateczny termin na złożenie rocznego rozliczenia składki zdrowotnej upływa z dniem 22 maja, zatem czasu zostało naprawdę niewiele. Dlatego warto skorzystać z sobotniego dyżuru w ZUS. Ponadto każda osoba prowadząca działalność może uzyskać pomoc podczas e-wizyty w ZUS, w Centrum Obsługi Telefonicznej (COT) pod numerem telefonu 22-560-16-00 lub e-mailem cot@zus.pl. Wątpliwości pomogą rozwiać również doradcy płatnika składek dostępni w każdej placówce ZUS. Na stronie internetowej ZUS oraz na kanale Youtube udostępniony został też film szkoleniowy z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej.

Ważne terminy

Roczna składka zdrowotna może okazać się niższa lub wyższa od sumy składek, którą przedsiębiorca zapłacił przez cały rok. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, to ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. Będzie trzeba go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia.

Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości. Natomiast jeśli z rozliczenia wynika niedopłata, należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 22 maja 2023 roku.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości