Rezerwy KPR Ruch zagrają w I lidze! Kolejny awans już w sobotę?

Julia Rejdych i Dominika Sikora mają już na koncie występy w pierwszej drużynie Ruchu, ale większość sezonu rozegrały w rezerwach, z którymi awansowały do I ligiFot. Marcin Bulanda

Druga drużyna „Niebieskich” musiała wygrać ostatni mecz w Zabrzu, by zapewnić sobie grę w I lidze. Chorzowianki stanęły na wysokości zadania, zwyciężając 32:30. Teraz czekamy na drugi awans – 27 kwietnia – pierwszego zespołu do Superligi!

Rezerwy Ruchu Chorzów i Pogoń 1945 Zabrze stoczyły szalenie zaciętą walkę o zwycięstwo w II lidze (grupa 4 – grały w niej zespoły ze Śląska i Małopolski). W pierwszej rundzie, w grudniu 2023 r., „Niebieskie” uległy u siebie zabrzankom 27:28. Rywalizacja o awans trzymała w napięciu do ostatniej kolejki. W środowy wieczór doszło do rewanżu w Zabrzu.

Gospodynie przystąpiły do niego z dwupunktową przewagą. Ruch II musiał więc wygrać, by na finiszu sezonu wyprzedzić najgroźniejszego rywala. W meczu o wszystko drużynę poprowadził Ivo Vavra (trener pierwszego zespołu), a rezerwy zasiliły: Kaja Gryczewska, Anastazja Bondarenko, Nadia Bury, Julia Jasińska i Michalina Gryczewska, które na co dzień występują w Lidze Centralnej Kobiet.

W pierwszej połowie Ruch prowadził początkowo różnicą 2-3 bramek, by w 23. minucie – po rzucie Ewy Jeziorskiej – odskoczyć na 15:8. W końcówce tej części zabrzanki nieco zniwelowały dystans, ale „plus 4” z perspektywy „Niebieskich” było dobrym punktem wyjścia przed drugą odsłoną.

Po zmianie stron głównie dzięki skutecznej kołowej Julii Jasińskiej chorzowianki powiększyły przewagę aż do ośmiu bramek (23:15), a w 42. minucie nawet do dziewięciu (26:17, po dwóch trafieniach Michaliny Gryczewskiej i jednym Dominiki Sikory).

W końcówce Pogoń zaczęła trafiać coraz częściej, ale Ruch II nie pozwolił jej zbliżyć się na dystans mniejszy niż 4 bramki. W 58. minucie najskuteczniejsza w szeregach ekipy z Chorzowa Bondarenko (9 trafień) podwyższyła na 32:27. W ostatnich sekundach zabrzanki walczyły o honor, trzykrotnie lokowały piłkę w siatce, ale nie były już w stanie odebrać „Niebieskim” zwycięstwa i awansu.

Rezerwy Ruchu wystąpią w I lidze, czyli na trzecim poziomie rozgrywek w Polsce. Mocno liczymy na to, że już w sobotę, 27 kwietnia (godz. 17.00) w hali MORiS świętować będziemy kolejny awans. Pierwsza drużyna „Niebieskich” w przypadku pokonania Sambora Tczew zostanie mistrzem Ligi Centralnej Kobiet i zagwarantuje sobie grę w Orlen Superlidze Kobiet w sezonie 2024/25.

SPR Pogoń 1945 Zabrze – KPR Ruch II Chorzów 30:32 (13:17)