Chorzowianka mistrzynią Europy! Wkrótce wystąpi na igrzyskach w Paryżu

Chorzowianka mistrzynią Europy! Wkrótce wystąpi na igrzyskach w Paryżu
Paulina Peda (pierwsza z prawej) świętuje z koleżankami ze sztafety złoto mistrzostw Europy w BelgradzieFot. Radosław Jóźwiak/Polski Związek Pływacki

Paulina Peda zdobyła na mistrzostwach Europy w Belgradzie złoty medal w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym. – Jak zobaczyłyśmy wynik, to przyznam, że się popłakałam – powiedziała pływaczka z Chorzowa.

15 medali (3 złote, 6 srebrnych i 6 brązowych) wywalczyli polscy pływacy na mistrzostwach Europy w Belgradzie. Na najwyższym stopniu podium stanęła m.in. sztafeta kobiet 4×100 m stylem zmiennym w składzie: Adela Piskorska, Dominika Sztandera, Paulina Peda i Kornelia Fiedkiewicz.

Paulina Peda wystąpiła na trzeciej zmianie, płynąc stylem motylkowym. Biało-Czerwone miały już wówczas dość sporą przewagę i chorzowianka ją utrzymała. Startująca po niej Fiedkiewicz postawiła kropkę nad „i”. Polki jako jedyne złamały granicę 4 minut, bijąc rekord kraju. Od teraz wynosi on 3:58.71.

– Jak zobaczyłyśmy wynik to przyznam, że się popłakałam. Mówiłyśmy, że stać nas na rekord Polski, tylko nie wiedziałyśmy czy tutaj, czy w Paryżu (na igrzyskach – przyp. red). Każda z nas urwała coś z tego rekordu, więc to nasza wspólna zasługa. Zmiany jeszcze są do poprawy, ale będziemy nad tym pracować – opowiadała Peda.

Prawie trzy sekundy do polskiej sztafety straciły srebrne medalistki Węgierki, zaś brąz zdobyły Dunki.

Chorzowianka startowała na ME w Belgradzie także w sztafecie mieszanej 4×100 m (ale tylko w eliminacjach) oraz indywidualnie. W stylu motylkowym dwukrotnie wystąpiła w finale: na 50 m była szósta, zaś na 100 m siódma (w eliminacjach pobiła życiówkę 58,14 s). Uzyskała także awans do finału na 50 m stylem grzbietowym, ale nie wzięła w nim udziału.

Teraz Paulina Peda przygotowywać się będzie do igrzysk w Paryżu, które ruszą 26 lipca. Chorzowianka wystąpi w sztafecie 4×100 m stylem zmiennym, w Belgradzie uzyskała także olimpijskie minimum B na dystansie 100 m stylem motylkowym.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa