Ludzie z chorzowskiego świata sportu docenieni. Prezydent rozdał nagrody

Ludzie z chorzowskiego świata sportu docenieni. Prezydent rozdał nagrody
Przyznanie nagród odbyło się pierwszy raz po ponad dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią.fot. Marcin Bulanda

Chorzów może pochwalić się wieloma utytułowanymi oraz zasłużonymi postaciami ze świata sportu. Najlepsi z nich otrzymali dziś wyjątkowe wyróżnienia.

Nagrody Prezydenta Miasta w Dziedzinie Sportu musiały czekać ponad dwa lata na to, aż trafią do kolejnych laureatów. Wszystko przez pandemię koronawirusa, która spowodowała zawieszenie organizacji wielu wydarzeń oraz uroczystości.

Dziś w chorzowskim magistracie punktualnie o 12.00 rozpoczęło się rozdanie wspomnianych nagród. W związku z długą przerwą w każdej z trzech kategorii wręczono po dwie statuetki.

Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sportu doceniony został Kajetan Duszyński, złoty medalista Igrzysk Olimpijskich w Tokio w sztafecie mieszanej 4×400 m. Drugą wyróżnienie otrzymała zawodniczka UKS Pover Kuźnik Agata Sitko, która może pochwalić się Mistrzostwem Europy i Świata juniorek w trójboju siłowym.

– Chorzów bardzo cenię sentymentalnie. Film był wykonany fenomenalnie, podsumował pierwsze kroki tutaj stawiane, pierwsze medale, aż mi się łezka w oku zakręciła, trener za mną siedział, wszystko mi się przypomniało – mówił Kajetan Duszyński.

– Jest to dla mnie ogromny zaszczyt, bardzo się cieszę, że zostałam nominowana i otrzymałam wyróżnienie. Jest to motywacja do tego żeby trenować jeszcze ciężej i osiągnąć jeszcze więcej – komentowała Agata Sitko.

Tradycyjnie nagrodzeni zostali także szkoleniowcy. Pierwsza ze statuetek trafiła w ręce Krzysztofa Podchula, którego wychowankiem jest m.in. wspomniany Duszyński. Druga nagroda przypadła Agnieszce Cyl, byłej biathlonistce, a obecnie trenerce tej dyscypliny.

Trzecia kategoria dotyczy osiągnięć w organizacji sportu. W jej ramach doceniony został Adam Lempa, wieloletni prezes chorzowskiego WOPR-u, a także Seweryn Siemianowski pełniący funkcję prezesa Ruchu Chorzów.

– Wyróżnienie jest uwieńczeniem pewnego etapu pracy. Na pewno jest to praca zbiorowa, jest to sukces wszystkich, którzy ze mną współpracują. Jeszcze jest dużo do zrobienia, dużo do zdobycia – ocenił Seweryn Siemianowski.

Tegoroczne wręczenie nagród było tym bardziej wyjątkowe, że wydarzenie swoją obecnością uświetnił były selekcjoner piłkarskiej Reprezentacji Polski, a zarazem honorowy obywatel Chorzowa Antonii Piechniczek. Szkoleniowiec obchodził 3 maja br. swoje 80. urodziny. Z tej okazji odebrał on z rąk prezydenta Andrzeja Kotali wyjątkowe życzenia.

– Faktycznie świętowanie urodzin ciągnie się już parę pięknych dni, daje to olbrzymią satysfakcję, a jednocześnie zmusza do takiej refleksji, że może to za długo, że może należałoby innych wyeksponować, czym sobie zasłużyłem na takiej wyróżnienie – rozmyślał Antonii Piechniczek.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa