Alstom dostarczy zintegrowany system obsługi metra w Kluż-Napoce w Rumunii

Alstom dostarczy zintegrowany system obsługi metra w Kluż-Napoce w Rumunii
To kolejna spory projekt realizowany przez Alstom.fot. Freepik

Alstom, globalny lider w dziedzinie inteligentnej i zrównoważonej mobilności, podpisał umowę z miastem Kluż-Napoka na budowę pierwszej linii metra w Siedmiogrodzie w Rumunii. Alstom jest członkiem konsorcjum wspólnie z firmami budowlanymi Gulermak i Arcada. Łączna wartość kontraktu „pod klucz” wynosi około 1,8 mld euro, a udział Alstom wynosi około 400 mln euro.

W ramach kontraktu Alstom będzie odpowiedzialny za integrację systemów oraz zapewni system sterowania ruchem kolejowym i telekomunikacji, zasilanie i prace torowe, wejścia na perony, centrum bezpieczeństwa i kontroli, a także sprawdzoną technologię cyberbezpieczeństwa w całym systemie. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnej technologii Urbalis, opartej o system Communications-based Train Control (CBTC), po raz pierwszy w Rumunii wdrożony zostanie najwyższy stopień automatyzacji (GoA4).

Jestem niezwykle dumny z zaangażowania Alstom w budowę metra w Kluż-Napoce. To kolejny kamień milowy w wieloletniej obecności i doświadczeniu Alstom w Rumunii. Będziemy realizować bardzo ambitny i innowacyjny w skali całego kraju projekt infrastrukturalny. Metro w Kluż-Napoce to jeden z największych w Europie projektów „pod klucz”, obejmujących szerokie portfolio rozwiązań w obszarze sterowania ruchem i infrastruktury, co potwierdza wiodącą pozycję Alstom w dziedzinie zrównoważonej mobilności miejskiej. To także wspaniała okazja do wprowadzenia na rumuńskim rynku innowacyjnych technologii, takich jak bezzałogowe pociągi metra. Dzięki naszemu międzynarodowemu doświadczeniu mamy unikatowe kompetencje do realizacji tego pionierskiego projektu – podkreśla Gian Luca Erbacci, prezes Alstom w Europie.

Pierwsza linia metra w Kluż-Napoce o długości 21 km uwzględnia 19 stacji podziemnych. Czas ich realizacji wynosi 8 lat. Pierwszy odcinek o łącznej długości ponad 9 km, uwzględniający 9 stacji i hale naziemną, zostanie sfinansowany ze środków rumuńskiego Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Realizacja tego odcinka zakończy się w ciągu czterech lat.

Dzięki tej inwestycji, Kluż-Napoka będzie dysponować pierwszą w pełni zautomatyzowaną linią metra w Rumunii. Systemy metra zostaną wykonane przez Alstom „pod klucz”, z uwzględnieniem zintegrowanego centrum sterowania, technologii Urbalis CBTC pozwalającej na bezzałogowy ruch pociągów z dużą częstotliwością co 90 sekund oraz najnowocześniejszej platformy cyberbezpieczeństwa. Systemy umożliwią zapewnienie częstego, niezawodnego i efektywnego energetycznie transportu w kierunku wschód – zachód oraz znaczne wzmocnienie oferty zielonej mobilności w Kluż-Napoce.

Alstom jest wiodącym partnerem w realizacji „pod klucz” zintegrowanych systemów mobilności dostosowanych do indywidualnych potrzeb. W ciągu ostatnich 50 lat Alstom zrealizował na całym świecie 80 inwestycji „pod klucz”. Zrealizowane w ostatnim czasie projekty uwzględniają m.in. system lekkiej kolei w Montrealu (REM), metro w Rijadzie, 4. linia metra w Atenach, 18. linia metra w Paryżu, linia C w Tuluzie, linia L2 w Panamie, 3. linia metra w Guadalajarze oraz trasa 2020 metra w Dubaju.

Dzięki zaawansowanym i efektywnym systemom sterowania ruchem, wykorzystywanym na 145 liniach na całym świecie, Alstom jest globalnym liderem rynku CBTC. W Europie technologia Alstom jest wykorzystywana w Madrycie, Mediolanie, Lyonie, Lozannie, Paryżu i Amsterdamie na zróżnicowanych liniach o odmiennych stopniach automatyzacji. Technologie te są obecnie instalowane na wielu kolejnych liniach, w tym na 5. linii metra w Bukareszcie.

Alstom od prawie 30 lat aktywnie angażuje się w transformację Rumunii w kierunku nowoczesnego i zrównoważonego transportu. Zrealizowane przez Alstom projekty dla sieci kolejowych i miejskich uwzględniają nowoczesne systemy sterowania ruchem, rozwój infrastruktury, elektryfikację,  dostawę taboru operatorów kolejowych i metra, a także długoterminową obsługę utrzymaniową pociągów metra w Bukareszcie.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa