Reklama:


Wyjątkowe spotkania i zajęcia w II LO. Podsumowanie projektu w ramach programu Erasmus+

Wyjątkowe spotkania i zajęcia w II LO. Podsumowanie projektu w ramach programu Erasmus+
Projekt dostarczył wiele cennej wiedzy i doświadczeń zarówno uczniom Ligonia, a także gościom.fot. II LO

W ostatnich tygodniach sporo działo się w chorzowskim Ligoniu. Placówka koordynowała podsumowanie projektu w ramach programu Erasmus+.

Ostatnie spotkanie projektu „I challange the age with STEAM” finansowanego ze środków europejskich w ramach programu Erasmus+ dobiegło końca. Tym razem spotkanie odbyło się w placówce koordynującej – II Liceum Ogólnokształcącym Im. Juliusza Ligonia w Chorzowie a nauczycielom towarzyszyli uczniowie partnerskich szkół!

Chorzowskie spotkanie odbyło się pod hasłem STEAM FAİR, czyli TARGI STEAM i było podsumowaniem 30 miesięcznej pracy wszystkich uczestników w projekcie.

Nauczyciele z Łotwy, Estonii Turcji oraz Grecji (online) wraz z uczniami wzięli udział w wielu interesujących zajęciach.

Wszystko rozpoczęło od podziału na grupy, aby praca była bardziej efektywna. Na rozgrzewkę goście wzięli udział w zajęciach malowania na szkle. Każdy otrzymał swoją szklaną ramkę, którą mógł pomalować wedle uznania, a a w efekcie można było oglądać prawdziwe dzieła sztuki! Podobnie było na zajęciach z użyciem pirografów – tym razem dzieła tworzone były w drewnie. Zajęcia związane z literą A jak ART zdecydowanie przypadły do gustu wszystkim uczestnikom.

Kolejnym elementem STEAM FAIR były zajęcia poświęcone matematyce, inżynierii oraz technologii. Mowa tu o robotach wykonanych przy użyciu klocków LEGO STEAM poprzedzone zajęciami wprowadzającymi z kodowania oraz wykonywaniu konstrukcji mostów… z wykałaczek! Zajęcia te wcale nie były zabawą i wymagały skupienia i koncentracji, ale i tutaj wszyscy dali sobie świetnie radę.

Marcin Piwoń – nauczyciel matematyki i fizyki wraz z uczniami Ligonia wprowadził gości w świat wirtualnej rzeczywistości. Natomiast Marek Gradzik – nauczyciel informatyki przeprowadził wszystkich przez druk 3D, w czasie których każdy otrzymał wydrukowany breloczek.

Na zakończenie aktywności w szkole dyrektor Grażyna Widera porwała wszystkich uczniów i nauczycieli do szalonego tańca, jakim jest belgijka! To jednak nie koniec… Nie samą nauką człowiek żyje dlatego też goście mogli wybrać się na wycieczkę do Krakowa.

– Rozpoczęliśmy od zwiedzania Wawelu, odwiedziliśmy Smoka Wawelskiego a następnie udaliśmy się na spacer przez miasto zwiedzając Kościół Mariacki, Sukiennice oraz Rynek. Naszą wycieczkę zakończyły warsztaty czekoladowe, które dla wszystkich okazały się być bardzo pyszne! – relacjonuje nauczycielka języka włoskiego II LO Dorota Bobowska.

Na zakończenie naszego ostatniego grupa wybrała się do Planetarium w Chorzowie. Seans „Jesteśmy gwiazdami”, który składa się z dwóch części – pierwsza to prowadzona na żywo przez lektora wędrówka po aktualnym niebie. Część druga to projekcja filmu. Co było na początku? Jak powstało życie? Na czym polega ewolucja gwiazd? Na te i wiele innych pytań odpowiadają autorzy seansu, który stał się przebojem planetariów na całym świecie. Następnie odbył się spacer, tak aby goście mogli zobaczyć Galerię Rzeźby Śląskiej oraz Ogród Japoński. Wszystkie zajęcia i warsztaty zwieńczone były uroczystym wręczeniem certyfikatów.

– Niestety, to już koniec realizacji naszego projektu „Rzucam wyzwanie epoce z STEAM”. Bardzo dziękujemy wszystkim partnerom za udział i współpracę i mamy nadzieję, że również dla nich było to 30 miesięcy pełen wiedzy, nowych doświadczeń i kompetencji ale również przygód i nowych znajomości! – podsumowuje Dorota Bobowska.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa

Reklama:

Najnowsze wiadomości