Nowy ranking Perspektyw. Poznaliśmy najwyżej ocenione szkoły

Nowy ranking Perspektyw. Poznaliśmy najwyżej ocenione szkoły

Miesięcznik edukacyjny „Perspektywy” opublikował coroczny ranking najlepszych liceów ogólnokształcących i techników. W prestiżowym zestawieniu sklasyfikowano 6 chorzowskich szkół.

– Ten ranking jest tworzony w oparciu o twarde dane i dlatego jest skarbnicą wiedzy, która pomaga uczniom i ich rodzicom we właściwych wyborach dalszej ścieżki kształcenia – skomentowała Anna Budzanowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji i Nauki.

Zgodnie z postanowieniem Kapituły rankingu, licea ogólnokształcące zostały ocenione za pomocą trzech kryteriów. Są to: sukcesy szkoły w olimpiadach (25%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%) oraz wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%).

Podobnie jak w poprzednich latach najwyżej w rankingu z chorzowskich liceów umieszczono Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego (106 miejsce w kraju i 10 w województwie). Następnym sklasyfikowanym w rankingu liceum było publiczne LO S.R.K.A.K., czyli Katolik (292 miejsce w kraju i 32 w województwie). Ostatnim chorzowskim liceum, które znalazło się w zestawieniu Perspektyw jest III LO im. Stefana Batorego (624 miejsce w kraju i 62 w województwie).

W przypadku Rankingu Techników 2021 obowiązują cztery kryteria: sukcesy w olimpiadach (20%), matura – przedmioty obowiązkowe (20%), matura – przedmioty dodatkowe (30%) i wyniki egzaminów zawodowych (30%).

Nieco gorzej wypadły chorzowskie technika. W rankingu ponownie najlepsze okazało się Technikum Ekonomiczne w CKZiU (249 miejsce w kraju i 38 w województwie). Technikum Mechaniczno-Elektryczne w ZSTiO nr 3 umieszczono na 73 miejscu na Śląsku, Technikum Gastronomiczne w ZSG-U na 108 miejscu, a Technikum Elektroniczne w Zespole Szkół Technicznych nr 1 zajęło 131. miejsce w rankingu wojewódzkim.

– Gratulacje należą się całym społecznościom szkolnym, przede wszystkim zaś nauczycielom i dyrektorom szkół, którzy w trudnym pandemicznym czasie poradzili sobie znakomicie, organizując kształcenie zdalne – powiedział prof. dr hab. Piotr Wachowiak, rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, która była gospodarzem gali Rankingu.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa