Chorzowski skansen zaprasza na największe wydarzenie w kraju skupione na historii i mitologii słowiańskiej, nordyckiej, celtyckiej czy germańskiej. SLAVNI, czyli konwent kultury rodzimej odbędzie się 27-28 kwietnia.
W ubiegłorocznej, pierwszej edycji SLAVNYCH wzięły udział setki zainteresowanych słowiańszczyzną i kulturą ludową. Jak zapowiadają organizatorzy tegoroczna impreza odbędzie się z jeszcze większym rozmachem – swoją obecność zapowiedziało już kilkudziesięciu wystawców, wydawców i fascynatów kultury rodzimej.
– Wydarzenie dedykowane jest wszystkim zainteresowanym literaturą i muzyką oraz szeroko pojętą sztuką, a także historią, archeologią, kulturą ludową i słowiańszczyzną. To właśnie w tekstach pieśni oraz kronikach zapisana została historia naszej tożsamości i pochodzenia, która sięga wieki w przeszłość – mówią organizatorzy wydarzenia.
Podczas konwentu SLAVNI 2024 będzie można zobaczyć prezentację walk i rynsztunku wojowników słowiańskich, posłuchać koncertów zespołów, wykonujących tradycyjne pieśni ludowe, inspirowane kulturą ludową i szeroko pojętą kulturą rodzimą, spotkać się ze znanymi autorami powieści słowiańskich, wziąć udział w oficjalnym rozdaniu nagród w ramach ogólnopolskiego plebiscytu SLAVNI – złoty płomień kultury, uczestniczyć w wykładach o kulturze rodzimej, warsztatach rękodzielniczych, grze terenowej dla rodzin oraz licznych panelach dyskusyjnych, gdzie ulubieni autorzy będą debatować nad istotnymi tematami kulturowymi i wierzeniowymi.
Ponadto organizatorzy przygotowali coś całkowicie nowego „SLAVNI – złoty róg kultury”, czyli przegląd wschodzących zespołów folkowych i folk rockowych.
Dla chętnych wzięcia udziału w rywalizacjach przygotowano tor łuczniczy, który pozwoli zarówno dorosłym, jak i dzieciom nabyć umiejętności rodem z filmów o Robin Hoodzie. Nowością będzie ogólnopolski turniej łuczniczy dedykowany dla dorosłych.
SLAVNI 2024 to również wielkie wydarzenie targowe – wystawcy literaccy i rzemieślnicy, będą czekać na Was wśród pięknych, drewnianych chat Muzeum „Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie”.
Bilety na wydarzenie dostępne są na stronie chorzowskiego skansenu: www.muzeumgpe-chorzow.pl.
Za wydarzenie odpowiedzialna jest Stowarzyszenie Krzewienia Kultury Słowiańskiej “JAWIA” oraz iSAP – Słowiańska Agencja Prasowa z siedzibą w Dąbrowie Górniczej.