Ukraińcy mogą otrzymać PESEL w Chorzowie. У Хожові відкрито пункт реєстрації та надання номера PESEL

Ukraińcy mogą otrzymać PESEL w Chorzowie. У Хожові відкрито пункт реєстрації та надання номера PESEL
Uchodźcy z Ukrainy mogą od dziś na mocy ustawy ubiegać się o nadanie numeru PESEL.fot. Mariusz Banduch

Od dziś uchodźcy z Ukrainy mogą ubiegać się o nadanie numeru PESEL.

Wojna na Ukrainie zmusiła wielu obywateli tego kraju do opuszczenia swojej ojczyzny. Masowo przybywają oni do Polski, gdzie czeka na nich wiele form pomocy i wsparcia w obliczu tragicznej sytuacji jakiej się znaleźli.

Zgodnie z uchwaloną ustawą o pomocy uchodźcom z Ukrainy od dziś mogą oni ubiegać się o nadanie numeru PESEL. Jest im on niezbędny m.in. do uzyskania możliwości zatrudnienia w naszym kraju. Na terenie całej Polski ruszyły punkty, w których można składać wnioski. Wzór można pobrać za pośrednictwem strony ministerstwa (TUTAJ), a także osobiście. Każda z osób ubiegająca się o nadanie numeru musi przejść przez pełną procedurę.

– Procedura szczególna, oprócz nadania numeru pesel, pobierane są również odciski linii papilarnych, wizerunek twarzy jest skanowany, a także wzór podpisu. Dodatkowo podczas tej czynności można nadać profil zaufany – mówi Małgorzata Gołąb, kierownik referatu ewidencji ludności i dowodów osobistych, Urząd Miasta Chorzów. 

W Chorzowie takie miejsce zorganizowano w pawilonie C pod estakadą. Do tej pory był tam zlokalizowany punkt rejestracji pojazdów, który tymczasowo został przeniesiony do gmachu urzędu miasta, a konkretnie do pokoi 137 i 138. Dla Ukraińców uruchomiono we wspomnianym pawilonie trzy stanowiska. Każdy ubiegający się o nadanie numeru PESEL musi pamiętać także o dostarczeniu kilku innych dokumentów.

– Specjalny wniosek o nadanie numeru pesel, zdjęcie biometryczne zgodnie z wymogami ustawy o dowodach osobistych, dokument tożsamości – paszporty zagraniczne, Karta Polaka, paszporty wewnętrzne, dowody osobiste ukraińskie. W przypadku osób małoletnich dopuszczany jest akt urodzenia – podkreśla Małgorzata Gołąb.

W przypadku kiedy osoby nie posiadają żadnego dokumentu tożsamości mogą wypełnić oświadczenie, w którym potwierdzają swoje dane osobowe. Dodatkowo urząd zapewnił punkty zakładów fotograficznych przy ul. Jagiellońskiej 1, ul. Wolności 27a, ul. Dąbrowskiego 17, ul. Wrocławska 11 w których Ukraińcy mogą bezpłatnie zrobić sobie niezbędne zdjęcie.

Obsługa będzie odbywać się zgodnie z godzinami pracy magistratu, tj. od poniedziałku do środy w godz. 7.30-15.00, w czwartki od 7.30 do 17.00 a w piątki od 7.30 do 13.00. W przypadku dużego zainteresowania punkt zostanie uruchomiony także w sobotę.


У Хожові відкрито пункт реєстрації та надання номера PESEL для біженців з України. Офіс знаходиться в павільйоні Ц під естакадою, на ринковій площі. Тут працював пункт реєстрації транспортних засобів. Тимчасово таку послугу надаватимуть мешканцям лише в головній будівлі мерії.

У робочий час мерії є три місця, присвячені виключно українцям.

Заява на номер PESEL розміщена на сайті міністерства. Можна її виписати на місці, в пункті. Крім того, потрібна біометрична фотографія (35х45 мм) та документ, що посвідчує особу, наприклад, паспорт, карта поляка або інше посвідчувальні документи про особу. Люди, які не мають жодного документа, що посвідчує особу, пишуть на місці заяву, в якій підтверджують свої персональні дані.

Біженці можуть безкоштовно сфотографуватися за адресою: вул. Jagiellońska 1.

Прийом в пункт надання номера PESEL відбувається без попередньої реєстрації.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa