Jak wyczyścić rolety? Czyszczenie rolet rzymskich oraz dzień i noc w domu

Jak wyczyścić rolety? Czyszczenie rolet rzymskich oraz dzień i noc w domu

Coraz częściej firany i zasłony zastępowane są roletami. Duży pobyt spowodował, że powstała spora oferta różnych rodzajów i typów rolet. Wiele osób przez to zaczyna się zastanawiać, w jaki sposób teraz czyścić nieraz wymyślne i skomplikowane osłony okienne. Poniżej przedstawiamy sposoby, jak zadbać o dwa, często spotykane typy rolet: dzień i noc oraz rzymskie. Rolety dzień i noc.

Jest to nowoczesne rozwiązanie, w którym występują dwie, równoległe warstwy materiału. Jeden z nich nie przepuszcza światła, natomiast drugi przypomina delikatną siateczkę. Za pomocą prostego mechanizmu można przesuwać oba materiały względem siebie i w ten sposób sterować ilością światła wpadającego do mieszkania. Jest to rozwiązanie często polecane na stronach AboutDecor i innych o tematyce dekoracyjnej.

Roleta wydaje się dość złożona i naturalne są wątpliwości, w jaki sposób można ją czyścić, aby nie uszkodzić żadnej z warstw materiału.

Regularne czyszczenie odkurzaczem

Bardzo ważne jest regularne czyszczenie rolety dzień i noc. Dzięki systematyczności zapobiega się odkładaniu kurzu na materiale. Stare zabrudzenia są bardzo trudne do usunięcia w przeciwieństwie do regularnego odkurzania z pomocą odkurzacza. Warto wyposażyć go w specjalną, szczotkową końcówkę, która zapewni dokładne, a jednocześnie delikatne czyszczenie rolety.

Przy sprzątaniu należy pamiętać także o dokładnym posprzątaniu samej kasety rolety z dbałością o każdą szczelinę w mechanizmie. Wpłynie to pozytywnie na żywotność rolety. W czasie sprzątania natomiast nie należy używać:

  • detergentów,
  • proszków do prania,
  • mydła,
  • mocno mokrych ścierek.

Czyszczenie odbywa się bez ściągania rolety z pomocą lekko wilgotnej ściereczki.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie stanowią zawsze piękną ozdobę z powodu swojej budowy. Przy odsłanianiu nie zwijają się one do kasety, ale składają, tworząc piękną ozdobę nad oknem. Jest to doskonały wybór szczególnie przy wystroju w stylu glamour.

Właśnie ten piękny i niesamowity wygląd jest z pewnością pewnym hamulcem przed czyszczeniem tego typu rolet. W jaki sposób wyczyścić je, by ich nie uszkodzić?

Sposób pielęgnacji zależy od typu tkaniny

Przy zakupie rolet rzymskich warto dowiedzieć się dokładnie, z jakiego materiału zostały wykonane. W aranżacji salonu można spotkać zarówno modele z bawełny, jak i poliestru. W ofercie sklepów znajdują się także rolety z jedwabiu.

  • Bawełniane i poliestrowe rolety nadają się do prania w temperaturze czterdziestu stopni. Sprawdzają się dobrze u alergików oraz u dzieci.
  • Delikatny jedwab powinien być prany ręcznie, a następnie pozostawiony od odcieknięcia oraz wyschnięcia bez użycia do tego suszarki.
  • Wełniane rolety mogą źle reagować w kontakcie z wodą oraz detergentami. Dlatego też warto pozostawić ich czyszczenie wyspecjalizowanej do tego firmie.

Warto też pamiętać, że im mocniejszy odcień, tym delikatniejsze powinny być środki czyszczące. Inaczej kolor może szybko wyblaknąć.

Czyszczenie rolet w domu

Czyszczenie rolet nie zawsze jest łatwym zadaniem. Są one dużą ozdobą salonu. Aranżacje wykorzystują je także w kuchni i sypialni. Najlepiej wszystkie rolety czyścić regularnie dbając, by nie ulegały większemu zabrudzeniu. Jeśli jednak zostaną uszkodzone, niewiele z nich nadaje się do prania. Dobrym wyjściem może być też zawsze oddanie ich do profesjonalnej pralni, gdzie zostaną starannie i delikatne wyczyszczone.

Aby uniknąć jednak niepotrzebnego jeżdżenia oraz ryzyka uszkodzenia tkaniny rolety, łatwiej regularnie usuwać kurz.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa