Znamy pierwsze szczegóły tegorocznego Rajdu Śląska. Dłuższa trasa i nowe oesy

Znamy pierwsze szczegóły tegorocznego Rajdu Śląska. Dłuższa trasa i nowe oesy
Tegoroczna edycja także odbędzie się w oparciu m.in. o Stadion Śląskich.fot. Rajd Śląska

Trzy dni rywalizacji, widowiskowe ściganie w centrum Katowic i pod Stadionem Śląskim, 11 oesów, w tym trzy zupełnie nowe próby na północy województwa śląskiego – poznaliśmy pierwsze szczegóły tegorocznego Rajdu Śląska (9-11 września).

Rajd Śląska, największa w regionie impreza motoryzacyjna, już od swojej pierwszej edycji w 2017 roku nieprzerwanie jest rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski – najważniejszego cyklu rajdowego w naszym kraju. Od sezonu 2018 do grona uczestników Rajdu Śląska dołączyli zawodnicy z Motul Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, czyli czempionatu dla załóg w samochodach sprzed 30, 40, a nawet 50 i więcej lat. Od 2019 roku zawody odbywają się pod honorowym patronatem Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego. Również w 2019 roku Rajd Śląska włączono do szerokiego programu obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. W tym roku kierowców i pilotów oraz mieszkańców województwa śląskiego czekają kolejne nowości związane z tą imprezą. Nadchodząca edycja to trzy, a nie dwa dni rywalizacji, międzynarodowa ranga i zupełnie nowe oesy, zlokalizowane w północnej części województwa.

Wieczorne ściganie w Katowicach

Zawody rozpoczną się w piątkowe (9 września) popołudnie, w samym centrum Katowic. To właśnie tu, na niedawno wyremontowanej ulicy Dworcowej będzie można zobaczyć wszystkie rajdówki i załogi podczas ceremonii startu. Następnie zawodnicy udadzą się na otwierający rywalizację prolog, czyli odcinek specjalny wytyczony na ulicach Katowic. Ściganie na trasie o długości 1,5 km to niejedyna atrakcja, na jaką mogą liczyć kibice. Organizatorzy planują urozmaicić wieczór przejazdami pokazowymi. W stolicy województwa będzie można zobaczyć w akcji m.in. bolid z legendarnego wyścigu 24h Le Mans. Najszybsze załogi oesu w Katowicach otrzymają specjalne puchary.

Sobota, 10 września to ściganie na południu województwa Śląskiego. Trzon harmonogramu drugiego dnia imprezy to trzy odcinki specjalne wytyczone w powiatach bielskim i cieszyńskim, a także w Jastrzębiu-Zdroju. Trzy wspomniane próby będą pokonywane dwukrotnie, a pomiędzy pętlami zawodnicy odwiedzą park serwisowy w bazie rajdu na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Tam też kibiców i uczestników czeka ostatni, niezwykle widowiskowy akcent sobotniego etapu – Kryterium 100-lecia Powstań Śląskich, czyli rywalizacja na 1,5-kilometrowym odcinku specjalnym wytyczonym na błoniach Stadionu Śląskiego.

Finałowy etap bez serwisu

W niedzielę, 11 września załogi będą się ścigać na urozmaiconych odcinkach specjalnych wytyczonych w północno-wschodniej części województwa śląskiego. Są to zupełnie nowe próby, niewykorzystywane nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Zawodników czekają zarówno wąskie i kręte partie, jak również szersze i szybsze oraz widowiskowy przejazd przez wodny przełom, zwany w rajdowym żargonie watersplashem. Drugi etap jest nieco krótszy niż sobotni, ale w niedzielę, w razie awarii, zawodnicy będą zdani wyłącznie na siebie, ponieważ między odcinkami specjalnymi nie zaplanowano przerwy serwisowej na Stadionie Śląskim.

Na odcinkach specjalnych Rajdu Śląska kibice będą mogli zobaczyć nie tylko współczesne, warte około miliona złotych rajdówki, lecz także rajdowe legendy sprzed lat takie, jak Audi Quattro czy Ford Sierra RS Cosworth. Takie samochody pojawią się na Śląsku, ponieważ zaplanowana na 9-11 września impreza jest również rundą mistrzostw historycznych, w tym międzynarodowego cyklu FIA CEZ (mistrzostwa strefy Europy Centralnej).

Ne tylko Mistrzostwa Polski

Rajd Śląska jest kontynuacją udanych i bardzo dobrze ocenianych edycji Rajdu Mikołowskiego oraz Rajdu Mikołowsko-Żorskiego, czyli imprez w randze rajdu okręgowego, rozgrywanego w ramach Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Śląska. Również w tym roku uczestnicy RSMŚl, będą częścią tego wydarzenia. Dołączą do nich też zawodnicy rywalizujący w Rajdowych Mistrzostwach Południa – nowym cyklu rajdów okręgowych. Zgodnie z regulaminem, załogi zgłoszone do rundy mistrzostw Śląska i RMP rozpoczną rywalizację w piątek, a zakończą w sobotę.

Rajd Śląska 2022 zwieńczy ceremonia wręczenia pucharów, w niedzielny wieczór na Stadionie Śląskim. O tym, kto wygra zdecyduje suma czasów z 11 odcinków specjalnych o długości ponad 110 km. Zgłoszenia do Rajdu Śląska 2022 ruszają 10 sierpnia.

======================================================================

RSMP – informacje o cyklu

Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski to najwyższa klasa rozgrywek rajdowych w Polsce. Jego uczestnicy rywalizują o tytuły mistrzów Polski w klasyfikacji generalnej, a także w poszczególnych klasach. Organizatorem cyklu jest Polski Związek Motorowy.

Kalendarz mistrzostw składa się z kilku rund (rajdów) organizowanych przez miejscowe automobilkluby. Na sezon 2022 zaplanowano dziewięć rajdów, w tym dwa rozgrywane poza granicami kraju (Litwa i Słowacja). Sześć rund to rajdy asfaltowe, a trzy to zawody rozgrywane na szutrowych odcinkach specjalnych.

Kalendarz RSMP 2022:

1. runda: 50. Rajd Świdnicki-Krause

Data: 23-24 kwietnia

Baza: Świdnica

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Sudecki

2. runda: 41. Rajd Podlaski

Data: 21-22 maja

Baza: Białystok

Nawierzchnia: szuter

Organizator: Automobilklub Podlaski

3. runda: ORLEN 78. Rajd Polski

Data: 10-12 czerwca

Baza: Mikołajki

Nawierzchnia: szuter

Organizator: ZG PZM

4. runda: Rajd Żmudzi

Data: 9-10 lipca

Baza: Kielmy (Litwa)

Nawierzchnia: szuter

Organizator: Asociacija Kelmės automobilių sporto klubas

5. runda: Marma 31. Rajd Rzeszowski

Data: 4-6 sierpnia

Baza: Rzeszów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Rzeszowski

6. runda: 6. Rajd Śląska

Data: 9-10 września

Baza: Chorzów

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Fundacja Automobilistów

7. runda: 67. Rajd Wisły

Data: 30 września-1 października

Baza: Wisła

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Śląski

8. runda: 48. Rajd Koszyc

Data: 21-23 października

Baza: Koszyce (Słowacja)

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Auto Klub Kosice

9. runda: Rajd Nadwiślański

Data: do potwierdzenia

Baza: Puławy

Nawierzchnia: asfalt

Organizator: Automobilklub Polski

Rundy RSMP mają około od około 110 do 150 km odcinków specjalnych. Wyjątkiem jest Rajd Polski, będący jedocześnie rundą mistrzostw Europy. Łączna długość odcinków specjalnych w tych zawodach to około 200 km.

Ten dystans najczęściej podzielony jest na 8-14 oesów. Pierwsza piętnastka załóg każdej rundy zdobywa punkty do klasyfikacji generalnej mistrzostw. Oprócz tego zawodnicy punktują także w poszczególnych klasach. Finałowy odcinek specjalny rajdu to tzw. Power Stage, czyli oes, na którym trzy najszybsze załogi zdobywają dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw. Mistrzami Polski zostaje załoga, która w trakcie sezonu wywalczyła najwięcej punktów.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa