Rajd Śląska w European Rally Trophy i mistrzostwach Polski

Rajd Śląska w European Rally Trophy i mistrzostwach Polski
Rajd Śląska przebiegał także w okolicach Stadionu Śląskiego.fot. Rajd Śląska

Rajd Śląska, największa impreza motoryzacyjna na Śląsku, zyskał międzynarodową rangę. W sezonie 2023 zawody będą już nie tylko rundą mistrzostw Polski, lecz także FIA European Rally Trophy – cyklu rozgrywanego w 15 krajach na Starym Kontynencie. Przyszłoroczną edycję Rajdu Śląska zaplanowano na weekend 8-10 września.

Światowa Rada Sportów Motorowych FIA (Międzynarodowa Federacja Samochodowa) zatwierdziła kalendarze międzynarodowych rozgrywek, w tym m.in. Formuły 1, WRC czy Formuły E. Federacja potwierdziła też kształt kalendarza FIA European Rally Trophy, w którym w sezonie 2023 zadebiutuje Rajd Śląska. Zawody organizowane przez Fundację Automobilistów, objęte patronatem przez Jakuba Chełstowskiego, Marszałka Województwa Śląskiego, będą 16. rundą europejskiego cyklu. Zmagania w FIA European Rally Trophy 2023 rozpoczną się i zakończą blisko polskich granic. Inauguracyjną rundą będzie Rajd Valasska w Czechach (asfalt, 31 marca – 2 kwietnia), a finał zaplanowano w Niemczech, podczas Rajdu Lausitz (szuter, 2-4 listopada).

– Włączenie Rajdu Śląska do kalendarza uznanego, międzynarodowego cyklu pod egidą FIA to bez wątpienia spory sukces i dowód uznania dla rozwoju, jaki impreza przeszła w ciągu sześciu dotychczasowych edycji. Wbrew pozorom rajdy samochodowe to sport zespołowy. Za sukcesem kierowcy i pilota stoi cały zespół ludzi. Podobnie jest w przypadku organizacji tak dużego wydarzenia jak Rajd Śląska. Nasz sukces nie byłby możliwy bez wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, Marszałka Jakuba Chełstowskiego, miasta Katowice, Stadionu Śląskiego, Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, Polskiego Związku Motorowego i wielu innych podmiotów zaangażowanych w organizację Rajdu Śląska. Cieszę się, że nasz rajd, choć jest najmłodszą imprezą w kalendarzu, znalazł się w tym elitarnym gronie, w którym są także zawody z historią w mistrzostwach świata czy Europy – mówi Grzegorz Wróbel, prezes Fundacji Automobilistów, organizatora Rajdu Śląska.

Od sezonu 2023 FIA postanowiła wzmocnić rangę European Rally Trophy, tworząc z niego ogólnoeuropejski cykl z jedną klasyfikacją i kalendarzem liczącym dwadzieścia rund w piętnastu krajach Starego Kontynentu.

Dołączenie do międzynarodowych rozgrywek oznacza także zmiany w Rajdzie Śląska. Zawody nadal będą rundą Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, ale ich trasa będzie dłuższa. Łączna długość odcinków specjalnych wzrośnie do około 150 km.

– Przed nami duże wyzwanie. Wiele elementów rajdu musimy zaplanować od nowa, więc już pracujemy nad przyszłoroczną edycją zawodów, by zaproponować kibicom i załogom imprezę na światowym poziomie – dodaje Grzegorz Wróbel.

Rajd Śląska 2023 odbędzie się w formacie piątek-niedziela (8-10 września).

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa