Prawie 2 promile i próba ucieczki

Prawie 2 promile i próba ucieczki
Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. | fot. KMP w Chorzowie

Wczoraj na terenie województwa odbyły się działania „Trzeźwość”. Policjanci od wczesnych godzin porannych badali kierowców w różnych punktach miasta. Jeden z nietrzeźwych kierowców próbował uciec przed mundurowymi, lecz został szybko zatrzymany

We wtorek od wczesnych godzin porannych na ulicach Chorzowa pojawiła się zwiększona liczba policjantów drogówki. Mundurowi podczas działań badali kierowców, chcąc wyeliminować z ruchu drogowego potencjalne zagrożenie, jakim są nietrzeźwi. Policjanci skontrolowali ponad 1500 osób. Dwóch mężczyzn nie powinno tego ranka wsiadać za kierownicę. Pierwszy nich, 63-latek z Chorzowa odpowie za wykroczenie, w jego organiżmie znajdowało się 0,3 promila alkoholu.

Gorsze konsekwencje czekają 41-letniego mieszkańca Siemianowic Śląskich. Podczas kontroli wstępne badanie wskazało alkohol w wydychanym powietrzu. Gdy policjant wskazał miejsce, w którym mężczyzna ma zatrzymać samochód, ten zignorował jego polecenie i próbował uciec – relacjonuje chorzowska policja.

Po kilkuset metrach pościgu policjanci zablokowali radiowozem jego samochód i zatrzymali go. Badanie alkomatem wykazało prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Dodatkowo mężczyzna posiadał decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania. Za swoje zachowanie odpowie przed sądem, grozi mu nawet 5 lat więzienia.

Policja przypomina:

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może być wykroczeniem lub przestępstwem, w zależności od stwierdzonej zawartości alkoholu w organizmie kierowcy. O wykroczeniu mówimy, kiedy w organizmie znajduje się od 0,2 do 0,5 promila alkoholu. Jest to stan po użyciu alkoholu, a kierujący podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W przypadku przestępstwa stężenie alkoholu przekracza 0,5 promila, wtedy kierujący znajduje się w stanie nietrzeźwości i podlega karze pozbawienia wolności do 3 lat. W obu przypadkach orzeka się sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Podobne konsekwencje czekają kierowców, którzy wsiadają za kierownicę swoich pojazdów, będąc pod wpływem narkotyków.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa