Reklama:
 • Od planszówki do potańcówki, czyli wakacje w CIM-ie

  Od planszówki do potańcówki, czyli wakacje w CIM-ie0

  Centrum Integracji Międzypokoleniowej przez cały rok ma szeroko otwarte drzwi dla osób w różnym wieku. Nie inaczej jest latem. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Poznajmy się. Cztery niezwykłe wycieczki po Chorzowie

  Poznajmy się. Cztery niezwykłe wycieczki po Chorzowie0

  Górnośląsko-Zagłębiowskia Metropolia ma już 5 lat. Obejmuje swoim zasięgiem setki fantastycznych miejsc, które warto poznać, dlatego właśnie hasło „Poznajmy się” towarzyszy pierwszym obchodom Święta Metropolii, które zaplanowano na 2 lipca.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Hulajnoga – od zabawki do miejskiego środka transportu

  Hulajnoga – od zabawki do miejskiego środka transportu0

  Hulajnoga jest pojazdem o prostej konstrukcji – zasadniczo składa się z dwóch lub trzech kół, płaskiej platformy i kierownicy zintegrowanej z przednim kołem. XIX-wieczny wynalazca hulajnogi nie jest znany, a jego dzieło zostało początkowo szybko zapomniane. W czasach wielkiego kryzysu hulajnoga stała się popularną zabawką wśród dzieci. Często powstawały domowej roboty pojazdy skonstruowane z drewna, z przymocowanymi drewnianymi kółkami. Hulajnogi stopniowo ewoluowały, zaczęto do ich produkcji wykorzystywać aluminium, tworzywa sztuczne oraz kauczuk do produkcji kółek. Obecnie można wyróżnić hulajnogi tradycyjne, wyczynowe i elektryczne. Te ostatnie, chociaż obecnie przeżywają swój renesans, nie są wbrew pozorom wynalazkiem całkiem nowym.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Legenda sprintu vs najszybsza Polka. Bieżnia zapłonie na Śląskim!

  Legenda sprintu vs najszybsza Polka. Bieżnia zapłonie na Śląskim!0

  Już za 40 dni na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędzie się Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, który po raz pierwszy znajdzie się w najbardziej prestiżowym cyklu – Diamentowej Lidze. Kolejną gwiazdą imprezy została Shelly-Ann Fraser Pryce.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Wakacyjne wyzwanie dla miłośników czterech kółek

  Wakacyjne wyzwanie dla miłośników czterech kółek0

  Chorzów walczy o tytuł „Rowerowej Stolicy Polski 2022”. Jeszcze do 30 czerwca można wziąć udział w inicjatywie i zbierać punkty dla naszego miasta.

  CZYTAJ WIĘCEJ
 • Kreatywne prace z drewnem – do czego przyda się wypalarka?

  Kreatywne prace z drewnem – do czego przyda się wypalarka?0

  Wypalanie w drewnie wzorów i obrazów to pasja wielu osób. To także sposób na dochodowe zajęcie. Początkujące osoby muszą nauczyć się cierpliwości i dokładności. Praca tego typu jest nazywana pirografią. Polega ona na płytkim wypalaniu w drewnie lub skórze różnych znaków i obrazów. Prymitywne metody pirografii stosowano już w starożytnym Egipcie. Przełomem było wynalezienie pierwszych maszyn, które nagrzewały rylce za pomocą energii elektrycznej. Aktualnie pirografią interesuje wiele osób. Do czego przyda się wypalarka? Czym cechuje się to narzędzie? O czym warto wiedzieć?

  CZYTAJ WIĘCEJ