Wyjątkowe wyróżnienie. W SP nr 5 odsłonięto Galerię Mistrzów Olimpijskich

Wyjątkowe wyróżnienie. W SP nr 5 odsłonięto Galerię Mistrzów Olimpijskich
Szkoła Podstawowa nr 5 w Chorzowie może pochwalić się wybitnymi absolwentami.fot. Mariusz Banduch

Wielkie kariery sportowców często rozpoczynają się w szkole. Nie inaczej jest z olimpijczykami wywodzącymi się z SP nr 5 w Chorzowie, których placówka postanowiła uhonorować w wyjątkowy sposób.

Szkoła przy ul. Ryszki 55 może pochwalić się wieloma sukcesami na arenie sportowej, ale także wychowankami, którzy swoje kariery kontynuowali jeszcze długo po opuszczeniu murów placówki. Niektórzy z nich doszli do mistrzostwa w swoich dyscyplinach i spełnili marzenia o wyjeździe na olimpiadę.

Dyrekcja SP nr 5 postanowiła uhonorować swoich najlepszych, sportowych wychowanków. Wczoraj na terenie placówki nastąpiło odsłonięcie galerii mistrzów olimpijskich. Trafili do niej wszyscy uczniowie, którzy stali się reprezentantami Polski na wspomnianych igrzyskach olimpijskich lub paraolimpijskich.

– Pomysł powstał na początku tego roku szkolnego. Chcieliśmy uhonorować osiągnięcia naszych wspaniałych sportowców i stworzyć przepiękną galerię mistrzów olimpijskich – mówił nam dyrektor SP nr 5 w Chorzowie Wojciech Niezgoda.

Placówka może pochwalić się czterema olimpijczykami, a także dwoma paraolimpijczykami. Podczas wczorajszej uroczystości pojawiło się troje z nich: Kamil Klich olimpijczyk z Rio De Janeiro 2016, Paulina Peda olimpijka z Tokio 2020, a także uczestniczka zimowych igrzysk w Pjongczang 2018 Zuzanna Smykała.

– Jest to niesamowite przeżycie! Przyznam szczerze, że aż się stresowałam i nieśmiało podchodziłam do tej tablicy – komentowała Paulina Peda. – Mam takie wspomnienia jak tutaj wszystko się zaczynało, jak biegałam po korytarzach, jak nauczyciele i trenerzy wpajali nam ten sport. Tutaj narodziły się wszystkie moje osiągnięcia i mam ogromny sentyment do tej szkoły – dodaje.

Wśród wyróżnionych nie mogło zabraknąć Kajetana Duszyńskiego, złotego medalisty z igrzysk w Tokio. Podczas odsłonięcia galerii obecny był jego trener ze szkolnych lat Krzysztof Podchul. Szkoleniowiec miał także okazję prowadzić wspomnianą Smykałę. Snowboardzistka rozpoczynała karierę od… biegów płotkarskich.

– Kajetan Duszyński jest moim wychowankiem oraz Zuza Smykała, która zaczynała u mnie na płotkach! Jest to ogromna satysfakcja, że potrafiłem zaszczepić w młodych ludziach ideę sportu i ideę olimpizmu jak się okazało. To największe marzenie każdego trenera żeby mieć wychowanków na tym najwyższym szczeblu – oceniał Krzysztof Podchul.

Po uroczystym odsłonięciu galerii odbyła się akademia. Dla olimpijczyków był to kolejny powrót do wspomnień ze szkolnych lat. Aktualni uczniowie mieli natomiast okazję zadać kilka pytań swoim starszym kolegom. Dyrekcja placówki ma nadzieję, że z biegiem lat do galerii dołączą kolejni wybitni wychowankowie.

Pełna lista wyróżnionych:

1. KATARZYNA PAWLIK – paraolimpijka, pływanie – Ateny 2004  (3 medale: 1 złoty i 2 srebrne), Pekin 2008  (4 medale: 1 złoty, 2 srebrne i 1 brązowy), Londyn 2012 (5 miejsce)

Trenerzy – GRAŻYNA BŁASZCZAK, SŁAWOMIR PĄCHALSKI

2. MATEUSZ MICHALSKI – paraolimpijczyk, pływanie – Ateny 2004 (2 brązowe medale), Pekin 2008 (4 miejsce)

Trenerzy – GRAŻYNA BŁASZCZAK, MAŁGORZATA MYRCIK

3. KACPER KLICH – olimpijczyk, pływanie – Rio de Janeiro 2016

Trenerzy – GRAŻYNA BŁASZCZAK, SŁAWOMIR PĄCHALSKI

4. ZUZANNA SMYKAŁA – olimpijka, snowboard – Pjongczang 2018

Trener – KRZYSZTOF PODCHUL

5. PAULINA PEDA – pływanie – Tokio 2020 (2021)

Trener – SŁAWOMIR PĄCHALSKI

6. KAJETAN DUSZYŃSKI – lekkoatletyka – Tokio 2020 (2021) (złoty medal w sztafecie mieszanej 4×400 metrów)

Trener – KRZYSZTOF PODCHUL

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa