Jednoaktówka po śląsku na jubileusz Huty Batory

Jednoaktówka po śląsku na jubileusz Huty Batory
Program jubileuszu prezentuje się naprawdę wyjątkowo.fot. archiwum

Przed nami wyjątkowe wydarzenie organizowane przez Muzeum Hutnictwa. Jubileusz Huty Batory będzie zawierał mnóstwo ciekawych elementów.

9 września br. Muzeum Hutnictwa w Chorzowie zaplanowało wydarzenie „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory”. Program uroczystości obejmuje niemal siedemdziesiąt eventów o charakterze artystycznym, naukowym, społecznym i edukacyjnym. Podczas świętowania Teatr Reduta Śląska przeczyta premierowo jednoaktówkę po śląsku napisaną przez Bożenę Donnerstag – „Info na Batorym. Jak Florek zostoł hutnikiem”.

– Zaproponowanie napisania sztuki przez Muzeum Hutnictwa w Chorzowie było dla mnie ogromnym wyróżnieniem. To wyzwanie naprawdę trudne, ale jednocześnie sprawiło mi wiele radości. Mam też nadzieję, że perypetie świętych i chłopca z Hajduk, Florka, przedstawione w jednoaktówce, wprowadzą czytelników w atmosferę radości i przyniosą dawnym hutnikom wspomnienia związane z pracą w hucie – mówi autorka.

Bożena Donnerstag urodziła się i mieszka w Chorzowie. Jest absolwentką Uniwersytetu Śląskiego wydziału artystyczno-pedagogicznego w Cieszynie. Obecnie pełni funkcję kierowniczki Działu Etnologii Miasta – Oddziału Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu. Od 2016 roku aktywnie uczestniczy w konkursie „Jednoaktówka po śląsku”, gdzie zdobyła 3 wyróżnienia i 3 pierwsze nagrody. Jest także wielokrotną laureatką Ogólnopolskiego Turnieju Jednego Wiersza organizowanego w Katowicach. Tocząca się przez trzy pokolenia historia związana z hutnictwem stanowi nieodłączną część życia autorki. Chociaż nie wywodzi się bezpośrednio z Huty Kościuszko czy Batory, to jej korzenie sięgają Huty Florian w Świętochłowicach. W jej rodzinie górnicy jak i hutnicy stanowili większość. To właśnie dlatego artystka skierowała swoją twórczość ku sztuce, w której upamiętniła patronów „śląskiego Olimpu” – św. Barbarę i św. Floriana.

Projekt „Tradycje hutnicze: ochrona i popularyzacja” obejmujący obchody „150 lat w koronie. Jubileusz Huty Batory” jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszy Promocji Kultury.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa