Chorzowska tężnia oficjalnie z patronem! Mirek Breguła potowarzyszy jej przez rok

Chorzowska tężnia oficjalnie z patronem! Mirek Breguła potowarzyszy jej przez rok
Chorzowska tężnia stała się kolejnym miejscem, które uhonorowało legendarnego Mirka Bregułę.fot. Mariusz Banduch

Wiosna rozpoczęła się na dobre, a co za tym idzie chorzowska tężnia została wprawiona w ruch. W tym roku obiekt będzie miał swojego patrona – legendarnego wokalistę i założyciela zespołu Universe.

Możemy cieszyć się oficjalnym rozpoczęcie wiosny. Coraz wyższe temperatury będą zachęcać nas do wypoczynku i rekreacji na zewnątrz. Zapewne ponownie wiele osób zdecyduje się na relaks przy tężni solankowej w Chorzowie, która wczoraj została uruchomiona. Oprócz tego obiekt na okres roku zyskał swojego patrona.

– Mamy dziś pierwszy dzień wiosny, więc tężnię odpalamy i będzie działała znowu do końca jesieni – zapowiadał prezydent Chorzowa Andrzej Kotala.

Przypomnijmy, że podczas tegorocznej zbiórki na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy chorzowski sztab we współpracy z miastem zorganizował aukcję, której przedmiotem była możliwość nazwania na okres roku tężni solankowej w Chorzowie. Zwycięzcą aukcji z kwotą 5733 zł okazał się mieszkający w Amsterdamie Tomasz Kazik, który pochodzi z Chorzowa. Regularnie bierze on udział w rozmaitych akcjach społecznych i charytatywnych.

Wczoraj odbyło się uroczyste nadanie imienia tężni. Przez rok jej patronem będzie legendarny wokalista, kompozytor i założyciel zespołu Universe Mirosław Breguła. Taką postać wybrał właśnie wspomniany pan Tomasz.

– Przez najbliższy rok tężnia solankowa będzie miała patrona, słynnego wokalistę zespołu Universe Mirka Bregułę. To wszystko dzięki chorzowianinowi, który na stałe mieszka w Holandii i wziął udział w naszej licytacji z okazji WOŚP – mówił prezydent Chorzowa.

Podczas wczorajszego wydarzenia obecne były władze naszego miasta, a także członkowie rodziny i fani artysty. Kilka utworów skomponowanych przez Mirosława Bregułę wykonał na scenie członek zespołu Universe Henryk Czich.

Mirosław Breguła to założyciel, wokalista i lider zespołu Univerese. Urodził się 10 lutego 1964 roku w Świętochłowicach, ale całe jego życie związane było z Chorzowem, gdzie mieszkał. W 1981 roku założył słynny zespół Universe, wraz z którym dwa lata później zajął 2. miejsce na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu, a w 1992 pierwsze z utworem „Daj mi wreszcie święty spokój”. Wokalista był także kompozytorem i autorem tekstów prawie wszystkich piosenek kapeli. Zespół wydał blisko 14 płyt, w tym 11 albumów oraz trzy krążki specjalne. Utwory takie jak „Wołanie przez ciszę”, „W perły zmienić deszcz”, czy „Tacy byliśmy” na stałe znalazły miejsce w kanonie polskiej muzyki. Mirosław Breguła zmarł w wyniku popełnionego samobójstwa, 2 listopada 2007 roku w Chorzowie.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa