Minął miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Chorzów pomógł i robi to nadal

Minął miesiąc od rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Chorzów pomógł i robi to nadal
Chorzowianie okazali ogromne serce dla uchodźców, a także mieszkańców Tarnopola.fot. Mariusz Banduch

Już od miesiąca trwają dramatyczne wydarzenia na Ukrainie. Wojna spowodowana atakiem federacji Rosyjskiej pokazała jednak jak wielkie serca mają chorzowianie.

JOd samego początku konfliktu zbrojnego na Ukrainie Chorzów nie pozostawał bierny na tragiczne wydarzenia dziejące się za naszą wschodnią granicą. Rada miasta już w pierwszym dniu wojny przyznała środki na pomoc humanitarną. Również wtedy rozpoczęła się zbiórka darów organizowana w Centrum Integracji Międzypokoleniowej, która przerosła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Budynek przy ul. Dąbrowskiego 7 pękał przysłowiowo w szwach od darów jakie złożyli mieszkańcy, udowadniając tym samym jakie ogromne mają serca.

– W ciągu 7 dni zebraliśmy kilkadziesiąt ton rzeczy dla uchodźców, które wypełniły ponad 100 palet . Dary trafiły już na Ukrainę a także do tych uchodźców którzy mieszkają w Chorzowie – mówi zastępca prezydenta miasta Marcin Michalik.

Zebrane rzeczy zostały odpowiednio przygotowane do wysyłki w magazynach na Niedźwiedzińcu, a następnie tirami wyjechały do miasta partnerskiego Tarnopola. Ta część działań przeszła bez zarzutu dzięki wsparciu firmy firmy ArchiDoc SA oraz Rhenus Office Systems.

Oprócz tego Chorzów przygotował się na przyjęcie uchodźców. Zostały zorganizowane miejsca tymczasowego pobytu, zarówno w miejscach zbiorowych jak i mieszkaniach. Wielu chorzowian zdecydowało się także na udostępnienie lokali, które mają w posiadaniu, aby pomóc potrzebującym. W Urzędzie Miasta uzyskać można wsparcie na pokrycie kosztów zakwaterowania uchodźców.

– Do naszego miasta trafiło, szacunkowo, ponad 1000 Ukraińców (głównie kobiety i dzieci w rożnym wieku ), którzy w zdecydowanej większość znaleźli dach nad głowa u ludzi dobrej woli. Ponad 300 z nich mieszka w miejscach pobytowych przygotowanych przez miasto, w hostelach, pomieszczeniach organizacji pozarządowych czy kościelnych – wylicza wiceprezydent.

Dzięki wprowadzonej ustawie o pomocy uchodźcom z Ukrainy mogą oni starać się o nadanie numeru PESEL, który jest im potrzebny chociażby do podjęcia legalnego zatrudnienia. Chorzów błyskawicznie zareagował na nowe przepisy i uruchomił specjalny punkt w pawilonie C pod estakadą. Tam Ukraińcy mogą ubiegać się o przyznanie wspomnianego numeru.

CZYTAJ WIĘCEJ: Ukraińcy mogą otrzymać PESEL w Chorzowie. У Хожові відкрито пункт реєстрації та надання номера PESEL

– Od tygodnia wydajemy numery PESEL . Do dzisiejszego dnia nadano ich już ponad 700 – podaje Marcin Michalik.

W dalszym ciągu trwa zbiórka darów w Centrum Integracji Międzypokoleniowej. Aktualnie największy deficyt odnotowano odnośnie żywności. Oprócz tego potrzebne są konkretne środki higieniczne, a także artykuły przemysłowe i ubrania. Wymienione artykuły można przynosić do siedziby Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7, w godzinach 8.00 – 16.00 w poniedziałki, wtorki, środy i piątki, a także od 8.00 do 18.00 w czwartki.

– Nie udałoby się ogarnąć tego ogromnego wyzwania humanitarnego bez setek, a może i tysięcy mieszkańców naszego miasta (…). Takiego zaangażowania w pomoc i wsparcie naprawdę poszkodowanych ludzi nie pamiętam. Wielkie podziękowania! – zwraca się do chorzowian zastępca prezydenta.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa