Ignaś zawitał do chorzowskiego zoo. Powstała grupa hodowlana żyraf

Ignaś zawitał do chorzowskiego zoo. Powstała grupa hodowlana żyraf
Ignaś dołączył do trzech samic swojego gatunku. Dzięki temu w zoo powstała grupa hodowlana.fot. Śląski Ogród Zoologiczny

W chorzowskim zoo ostatnio sporo się dzieje. Na tym jednak nie koniec! Na Śląsk przyjechał kolejny nowy mieszkaniec ogrodu. Obecnie sporych gabarytów pupil aklimatyzuje się w nowym otoczeniu.

Po przybyciu wielbłąda, traszek, po narodzinach rosomaków, a także wspaniałej wiadomości o pozostaniu w Chorzowie gepardów, które miały trafić do Moskwy Śląski Ogród Zoologiczny ani myśli zwalniać tempa! Dokładnie 1 kwietnia br. nowym mieszkańcem naszego zoo został samiec żyrafy siatkowatej!

Iroko, nazywany przez poprzednich opiekunów Ignasiem urodził się w 2013 roku we Wrocławiu skąd w wieku dwóch lat trafił do ogrodu w Gdańsku. Tam mieszkał z żyrafami ugandyjskim i tym samym był jedynym przedstawicielem swojego podgatunku.

Obecnie w Chorzowie przebywają trzy samice żyrafy siatkowanej, do których dołączy wspomniany Ignaś, aby założyć przysłowiową rodzinę. Na wybiegu nie będzie problemów z odróżnieniem go od partnerek, bowiem jest od nich większy, a jego umaszczenie jest zdecydowanie ciemniejsze.

– Ignaś jest bardzo ciekawski – bardzo ochoczo wszedł do swojego nowego boksu i od razu rozpoczął jego zwiedzanie. Najbardziej zainteresował go widok za oknem. Obecnie samiec oddzielony jest od samic – przebywa w osobnym pomieszczeniu hodowlanym – czytamy na stronie chorzowskie zoo.

Iroko może zobaczyć swoje koleżanki, natomiast samo połączenie stada nastąpi, kiedy samiec zaaklimatyzuje się w nowym otoczeniu, a pogoda pozwoli na otwarcie wybiegu zewnętrznego.

Sprowadzenie Ignasia nie było najłatwiejszym zadaniem. Jeżeli chodzi o żyrafę siatkowaną, to występuje duży deficyt samców. W ogrodach przebywają głównie samice lub grupy kawalerskie złożone z dwóch samców. Ostatecznie koordynator hodowli gatunku, a także gdański ogród wyrazili zgodę na transport samca do Chorzowa i tym samym stworzenie na Śląsku grupy hodowlanej.

– Żyrafy siatkowane hodowane są w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym od lat 70. ubiegłego wieku. Obecne stado, do którego dołączy Ignaś, składa się z trzech samic – Liani, Lindani oraz Lunani. Zwierzęta te zajmują oddany do użytku w 2013 r. budynek wraz z obszernymi wybiegami zewnętrznymi. Śląski Ogród Zoologiczny może pochwalić się wieloma sukcesami hodowlanymi tego podgatunku. Żyrafy rozmnażały się w naszym zoo regularnie. To właśnie w Chorzowie doczekaliśmy się pierwszego w Polsce przychówku tego podgatunku. Ostatnie młode przyszło na świat w 2017 r. – samica o imieniu Luna w listopadzie 2019 r. wyjechała do ogrodu zoologicznego w Szwajcarii.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa