Kolejna inwestycja w Parku Śląskim. Przyszła pora na miasteczko ruchu drogowego

Kolejna inwestycja w Parku Śląskim. Przyszła pora na miasteczko ruchu drogowego
Miasteczko ruchu drogowego otrzyma drugie życie.fot. Śląskie. Pozytywna energia

Park Śląski nie zwalnia tempa jeżeli chodzi o realizowane inwestycje. Na terenie Zielonych Płuc Śląska, kolejne miejsce nadgryzione zębem czasu zyska drugie życie.

Od kilku lat w Parku Śląskim dzieje się naprawdę sporo. Kolejne obiekty, tereny czy też pomniki przechodzą modernizację. Dzięki temu często miejsca nieco zapomniane ponownie mogą cieszyć swoją funkcjonalnością odwiedzających Zielone Płuca Śląska. Wczoraj podczas specjalnie zorganizowanej konferencji poinformowano o kolejnej dużej inwestycji.

Drugie życie miasteczka ruchu drogowego

Przyszła pora na modernizację miasteczka drogowego, które zlokalizowane jest na terenie Ośrodka Harcerskiego. Miejsce cieszyło się niegdyś dużą popularnością jednak od dłuższego czasu obiekt nie był już użytkowany zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Praca swoim zakresem obejmą stworzenie nowoczesnego miasteczka. Zostanie odwzorowany układ drogowy zawierający m.in. rondo, tunel, skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną, odcinek autostrady, punkt poboru opłat, przystanek autobusowy, a także stacja paliw z restauracją drive thru.

– Ta inwestycja znakomicie wpisuje się w program poprawy bezpieczeństwa na drogach województwa śląskiego, który realizowany i finansowany jest przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego w Katowicach, Częstochowie i Bielsku-Białej. Miasteczko ruchu drogowego w Parku Śląskim stanie się świetnym miejscem, gdzie od małego dzieci będą nabierać nawyki bezpiecznej jazdy. To również wzbogaci i tak już atrakcyjną ofertę Parku Śląskiego, który niezmiennie cieszy się popularnością mieszańców całego regionu – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

Wszystko posłuży edukacji najmłodszych, którzy w tym miejscu będą zdawać test na kartę rowerową. Śląscy policjanci zapowiadają ścisłą współpracę w tym zakresie z parkiem, a także szkołami.

– Jeżeli zainwestujemy w edukację tych najmłodszych uczestników ruchu drogowego, to możemy liczyć, że w przyszłości to będą świadomi uczestnicy ruchu drogowego. Mamy liczne przykłady ze świata, chociażby ze Skandynawii, gdzie wiele lat temu postawiono na taką politykę i wskaźniki dowodzą, że to był bardzo dobry kierunek. Jeśli zaczniemy i będziemy konsekwentnie realizowali tego typu inicjatywy, to jestem przekonany, że idziemy we właściwym kierunku i to zaowocuje chociażby znaczącym spadkiem zdarzeń drogowych – ocenia nadinsp. Roman Rabsztyn, szef śląskiej policji.

Nie tylko miasteczko. Będą także inne atrakcje i udogodnienia

Oprócz samego miasteczka ruchu drogowego na terenie obiektu powstanie także coś dla amatorów mocniejszych wrażeń. Miłośnicy deskorolek, hulajnóg, czy też rolek będą mogli cieszyć się nowoczesnym skateparkiem i pumptruckiem. To jednak nie wszystko. W ramach inwestycji zbudowana zostanie ścianka wspinaczkowa oraz strefa malucha. Miejsce wzbogaci się także o nowe ławeczki, wiaty dla rowerów, oświetlenie, a także monitoring.

Całkowity koszt modernizacji wyniesie blisko 10,8 mln zł i zostanie zrealizowany w ramach inwestycji pod nazwą: „Budowa miasteczka ruchu drogowego wraz ze skateparkiem” stanowi część zadania p.n. „Budowa Parku Wielu Pokoleń”, które realizowane jest w ramach unijnego programu JESSICA.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa