Stowarzyszenie młodych studentów i lekarzy zebrało się w Chorzowie. Goście poznali fundację Afriquia

Stowarzyszenie młodych studentów i lekarzy zebrało się w Chorzowie. Goście poznali fundację Afriquia
Łukasz Wiktor przedstawił studentom medycyny i młodym lekarzom specyfikę działania fundacji Afriquia.fot. Mariusz Banduch

Ubiegły weekend był ważnym wydarzeniem dla wielu studentów medycyny, a także młodych lekarzy. W Chorzowie odbyło się 48. Zgromadzenie Delegatów Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny IFMSA-Poland.

IMFSA – Poland to Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, które zrzesza zarówno wspomnianych studentów jak i młodych lekarzy. W Polsce organizacja działa od 1956 roku.

– IFMSA jest największą na świecie organizacją studencką. Poprzez 140 organizacji krajowych należą do niej studenci ze 129 państw. W ramach IFMSA działa ponad 1 300 000 młodych ludzi na świecie. IFMSA ma swój Zarząd wybierany raz w roku na walnym zebraniu – czytamy na stronie stowarzyszenia.

W ubiegły weekend tj. 8-10 kwietnia w hotelu Diament Arsenal Palace w Chorzowie odbyło się 48. zgromadzenie delegatów stowarzyszenia IMFSA – Poland. Podczas dni spędzonych w naszym mieście blisko 300 studentów medycyny i młodych lekarzy dyskutowało nad kierunkami działania stowarzyszenia, planami na najbliższy rok, a także wybrało Zarząd Główny Stowarzyszenia na kolejną kadencję.

Członkowie IMFSA – Poland spotkali na 48. zgromadzeniu delegatów w hotelu Arsenal. fot. Mariusz Banduch

Fundacja Afriquia zaprezentowana studentom i lekarzom

Podczas trzydniowego zgromadzenia był także czas na poszerzenie wiedzy delegatów. Oprócz głównych punktów programu odbyło się kilka prezentacji dotyczących m.in. zdrowia publicznego, praw człowieka czy też edukacji medycznej.

Nie zabrakło także chorzowskiego akcentu. W piątek swoje wystąpienie miał Łukasz Wiktor, który na co dzień jest ortopedą, ale podczas zebrania IMFSA pojawił się jako przedstawiciel fundacji Afriquia, aby przedstawić profil jej działalności. Do tej pory organizacja zajmowała się niesieniem pomocy w Afryce, niemniej od niedawna wspiera także Ukrainę.

– Statut fundacji zmienił się niespełna miesiąc temu. Do tej pory działaliśmy tylko w Afryce. Biorąc jednak pod uwagę sytuację na Ukrainie zdecydowaliśmy się zmienić nieco swój profil. W ciągu dwóch tygodni zorganizowaliśmy dwa transporty sprzętu medycznego m.in. implantów ortopedycznych, płynów infuzyjnych, lekarstw na łączną kwotę pół miliona złotych, które trafiły na Ukrainę. Obecnie przebywa tam osobiście prezes naszej fundacji Bartłomiej Osadnik – mówił podczas zgromadzenia IFMSA Łukasz Wiktor z fundacji Afriquia.

Oprócz tego chorzowski ortopeda zaprezentował studentom filmy dokumentujące działalność fundacji w Afryce. Zgromadzeni mogli zobaczyć m.in. efekty sfinansowanych zabiegów. Dodatkowo lekarz zapowiedział, że niebawem może zostać nawiązana współpraca między uczelnią ze stolicy Rwandy, a Śląskim Uniwersytetem Medycznym.

– W czerwcu dziekan uniwersytetu medycznego Kigali ma przyjechać na Śląsk i wówczas mają zostać określone szczegóły tej współpracy – zapowiada Wiktor.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa