Większość uprawnionych złożyło już wniosek o tzw. żłobkowe

Większość uprawnionych złożyło już wniosek o tzw. żłobkowe
Żłobkowe cieszy się sporym zainteresowaniem. Blisko 3/4 uprawnionych złożyło już wnioski.fot. własne

Od 1 kwietnia można było składać wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, czy klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, czyli o tzw. żłobkowe. W ciągu niespełna dwóch tygodniu blisko 70 proc. uprawnionych do tego świadczenia wysłało elektronicznie wniosek do ZUS.

– „Żłobkowe” wynosi maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna, ale nie więcej niż wysokość faktycznej opłaty ponoszonej przez rodziców za dany miesiąc. Dotyczy opłat za uczęszczanie do placówki, nie obejmuje natomiast opłat za wyżywienie. Będzie ono przekazywane bezpośrednio do placówki zajmującej się dzieckiem – informuje Beata Kopczyńska, rzeczniczka prasowa ZUS województwa śląskiego.

Chociaż wnioski można było składać od 1 kwietnia to rodzice mogą otrzymać dofinansowanie za okres z wyrównaniem od 1 stycznia 2022 r., jeżeli dziecko w styczniu i kolejnych miesiącach uczęszczało do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna.

Dofinansowanie dotyczy okresu, który nie jest objęty rodzinnym kapitałem opiekuńczym (RKO). Chodzi np. o pierwsze lub jedyne dzieci w rodzinie. Mogą z niego skorzystać też rodzice na drugie lub kolejne dziecko w rodzinie, ale tylko za okresy uczęszczania do żłobka, klubu dziecięcego lub do dziennego opiekuna, za które nie przysługuje rodzinny kapitał opiekuńczy (np. uczęszczanie do żłobka przed 12 miesiącem życia dziecka).

W tym roku przewidywana liczba dzieci objętych wsparciem ma wynieść co najmniej 110 tys. dzieci. Jak dotąd złożono wnioski o tzw. żłobkowe obejmujące ponad 73 tys. dzieci. To blisko 70 proc. wszystkich uprawnionych.

Źródło: Informacja prasowa

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa