Zajezdnia w Chorzowie Batorym wpisana do rejestru zabytków

Zajezdnia w Chorzowie Batorym wpisana do rejestru zabytków
Kolejny obiekt z Chorzowa trafił do rejestru zabytków.fot. M. Bulsa

Miasto może pochwalić się kolejnym obiektem wpisanym do rejestru zabytków. Taka decyzja została podjęta odnośnie zajezdni tramwajowej w Chorzowie.

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach postanowił wpisać do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego zespół zabudowy zajezdni tramwajowej w Chorzowie przy ul. Inwalidzkiej 5. Decyzja o numerze A/980/2022 objęła budynek administracyjny, warsztat, budynek wozowni, a także budynek dawnej kuchni.

Miejsce z bogatą historią

Zajezdnia w Chorzowie Batorym znajduje się przy ul. Inwalidzkiej 5. Prowadzi do niej tor, który odbija z ul. Armii Krajowej. Zespół budynków powstał w latach 1929 – 1930, a jego wykonawcą była firma Górnośląskie Towarzystwo Budowlane S.A. w Wielkich Hajdukach (ul. Długa 53).

– Zaprojektowana dla Śląskich Kolejek Spółka Akcyjna w Katowicach, we wrześniu 1929 r. nowa zajezdnia składała się z 8-stanowiskowej hali stojącej po stronie zachodniej, z możliwością przedłużenia i rozszerzenia od południa o 8 dodatkowych stanowisk. Na północ od niej prowadził tor do hali warsztatów na 8 stanowisk (+ ewentualnie 10 dodatkowych) z przesuwnicą o napędzie elektrycznym. Całość otaczała pętla ze ślepym torem, przecinająca dwukrotnie wiaduktem bocznicę kolejową. Obie hale wzniesiono w konstrukcji żelaznej, każdy z torów mógł pomieścić pod dachem trzy wozy. Elewacje wykonano z czerwonej cegły kolorowo fugowanej (wzbogacały je charakterystyczne ciągi okien, a na wieży planowano zamontować zegar). Tylna część budynku została podpiwniczona. W piwnicach umieszczono garaże autobusowe (na 2, 4 i 2 wozy) oraz garaż na samochód osobowy, jak też kotłownię, podnośnie i magazyn oleju – czytamy we fragmencie historii zajezdni opublikowanej na profilu WUOZ w Katowicach.

Do sierpnia 2006 r. funkcjonowała zajezdnia tramwajowa, która została przekształcona w Zakład Urządzeń Technicznych i Komunikacyjnych nr 2 remontowy oraz siedzibę spółki Tramwaje Śląskie S.A. W latach 2006–2007 przeprowadzono remont i przebudowę gmachu administracyjnego w oparciu o projekt arch. E. i R. Rak. Zaprojektowano nowe wejście od strony ul. Inwalidów, dokonano scalenia obu segmentów, zmieniono układ pomieszczeń, adaptowano poddasze oraz piwnice, zaaranżowano pomieszczenia, wymieniono okna.

W poniższym poście może zapoznać się z pełną historią zajezdni.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa