Już w ten weekend chorzowski Skansen zaprasza na „Wielkanoc na Śląsku”

Już w ten weekend chorzowski Skansen zaprasza na „Wielkanoc na Śląsku”
Podczas tradycyjnej imprezy jednym z punktów będzie topienie wykonanych marzann.fot. Skansen Chorzów

Już w najbliższą niedzielę w chorzowskim Skansenie odbędzie się pierwsza impreza plenerowa. Wydarzenie jest związane ze zbliżającymi się świętami wielkanocnymi.

Najbliższy weekend będzie czasem inauguracji plenerowych wydarzeń w Skansenie. W niedzielę tj. 10 kwietnia odbędzie się „Wielkanoc na Śląsku”.

Program wydarzenia jest bardzo bogaty. Na uczestników czekają konkursy na „Najpiękniejsza Marzannę”, a także „Szukanie zajączka wielkanocnego”, który przewidziany jest dla najmłodszych. Oprócz tego będzie można posłuchać o zwyczajach i obrzędach wielkanocnych, a także wziąć udział w rozmaitych warsztatach.

– Podczas wydarzenia opowiemy o tradycjach i zwyczajach związanych ze Świętami Wielkanocnymi. Zaprosimy na warsztaty palm wielkanocnych oraz zdobienia jajek metodą batiku. Nie zabraknie też Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują świąteczne potrawy – mówi Marcin Gaweł, kierownik Działu Promocji i Organizacji Imprez Muzeum „Górnośląski park Etnograficzny w Chorzowie”.

Jeżeli chodzi o pokazy to tegorocznym gościem będzie Skoczów, który przedstawi obrzęd Judosza oraz Wilamowickie Śmirgusty. Całość zostanie zakończona występem Zespołu Pieśni i Tańca Chorzów, który dodatkowo przejdzie wspólnie z gośćmi korowodem nad stawi gdzie nastąpi topienie marzann.

– W trakcie wydarzenia odbędzie się kwesta prowadzona przez Caritas Archidiecezji Katowickiej na rzecz pomocy Ukrainie. Wolontariusze – wyposażeni w identyfikatory, w koszulkach Caritasu – zbierać będą pieniądze do puszek oznaczonych numerem zbiórki – informują organizatorzy.

Bilety wstępu na wydarzenie można nabyć w cenie 10 i 15 zł.

Jeszcze więcej wiadomości z Chorzowa